Vätska

När jag och kompisen åker till alperna i sensommaren vill vi kunna ha med oss tillräckligt med vatten mellan påfyllningsställena, det är ju torrt i luften på höga höjder.

Jag har en Lundhags V8>70 ryggsäck som jag skulle vilja bära ett vätskesystem i. Finns det någon här inne som kan tipsa om ett vätskesystem på ~2 liter som får plats i den invändiga sidfickan? Skulle vara guld.

Hur är annars praxis på vätskesystem, ni som äger ett, lägger ni det bara rakt ner i syggsäcken elelr köper ni en ryggsäck som är anpassat för just detta???
 
många ryggsæckar av større storlekar har en ficka till "camelback" inne i det stora facket. har den inte det så brukar jag lægga den øverst førre jag stænger sæcken eller i topp locket.

det finns olika system. har testat två: "msr" som funkade kanon, vældigt slitstarka i någon typ av tyg material men vattentætt så klart. och "camelback" som jag tyckte funka bra men "msr" var bættre.

ett tredje mærke(som jag inte testat sjælv men som vænner har haft ær "pltypus" och de var nøjde.

kom bara ihåg att slangen fram til munnen kan frysa så kosta på deg isolering før några kronor(til "msr"kostade dette 80 - 90 kr)før att slippa detta.

robert
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Min lundhagsrygga är ju tyvärr inte speciellt förberedd för ett vätskesystem, det är därför jag gärna tar reda på om någon fylld påse passar bättre än en annan i det vanliga sidofacket innuti väskan...

I affärer är det ju tyvärr inte så populärt att fyla vätskesystemen med vatten när man provar om dom passar i ryggsäcken :-D
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips