Utbildning

Tjenis.

Är det någon som vet någon bra och spännande friluftsutbildning runt om i norden, typ den i Malung. Kanske någon form av guide utbildning eller liknande. Är det någon som har gått något liknande och har lite erfarenheter att dela med sig av.

Go tur =)
 
Svar om utbildningar

Har gått en jättebra friluftsledarutbildning i Finland och avslutade den i maj 2001. Trots att utbildningen ligger i Finland är den helt svenskspråkig. Skolan heter Kronoby fhsk och ligger 12mil norr om Vasa. Utb. är 2-årig och omfattar skärgård/skog/fjäll. En stor del av fjällutb. görs i Tärnaby-Hemavan, men även i Finska fjällen. Du lär dej allt om paddling, klättring, snö-is,och skidåkning förstås...+en massa annat, typ 1.a hjälp, Teambuilding, ledarskap och pedagogik.m.m
Utb.är relativt billig, billigeáre än de svenska. Jag bet.en terminsavg.på ca4000kr. men då ingår allt material, alla resor, boende, mat. När vi var på skolan, inte så ofta, bet.vi för boende och mat.
Utb.har gått rykte om sej och en stor del av de som gått den har jobb inom branchen.Hoppas du hittar nåt som passar!
 
Kronoby fhsk

Kolla på hemsidan, verkar vara en bred och seriös utbildning. Jobbar du inom branchen nu eller känner du någon som gör de??? Hur ser arbetsmarknaden ut för den typen av jobb??? Är det svårt att komma in på den här typen av utbildningnar och är det många som söker???

jag har dlite dålig pejl på läget...läser förnärvarande till "kontorstjänst" men det är nog inte som lockar sådär väldigt känns det som...

Tack för svaren..=)
 

Guest

Gäst
Fjäll och Friluftslinjen

Vi har det bra här på Hållands FHSK, Undersåker Jämtland.
Vi är ute en hel del och har nära till fin skidåkning 1.7 mil till Åre.
Titta in på hemsidan.
"www.holland.fhsk.se"
 

Aktuellt

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips