underhålla ny hatt??

Har köpt en ny läderhatt och börjar fundera så smått vad jag ska smörja den med??
Vill helst ha den relativt vatten/smutstålig men utan att mjuka upp den.
Ska jag satsa på fiskarsmorning, minkolja, vax eller lundhags lädersmorning??
Säljaren rekommendera minkolja, men jag är rädd att den ska mjuka upp för mycket.....
 

29351

Avslutat
vax

Personligen skulle jag bara använda vax av naturliga ämnen...

Mvh troswe
 
Senast ändrad:
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

gro

Avslutat
hur ofta behöver du smörja en hatt?!?! Minkfett blir förmodligen skitbra. Du lär ju inte behöva smörja den mer än nån gång per år ändå.
 
Resultatet efter 2, 5 timmes promenad i regn. Insmord med minkolja.
 

Bilagor

  • 20131021_014955.jpg
    20131021_014955.jpg
    32.8 KB · Visningar: 731
Jag har någonstans läst att minkolja luckrar upp läder. Om det är rätt eller fel vet jag inte, men jag håller mig ifrån minkolja. Testa Fiskars smorning.
 
jag har gått helt över till samma produkter vi använder till hästarnas sadlar och seldon, det är ren naturprodukter utan tillsatser. en liten mängd olja för själva mjukgöraren och viss inträngning och sedan vax för skydd.. det viktigaste är dock det de flesta glömmer, rengöringen, man måste rengöra innan man lägger på nytt annars mökar man in gammal skit i plaggen.. det finns milda läderrengörare som ska användas för att rensa ur smuts och gammal fett/vax..
 

Aktuellt

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar
Vill du utmana dig själv, se ut över hisnande stup, forsränna, kamvandra – och uppleva fantastisk natur? Här är tio tips från runt om i Norden!
Det där ser ut precis som den hatt jag haft (som numera börjar bli rätt trasig på grund av att den saknar svettrem, lädret blir alldeles förstört av svetten).

Står det på insidan att den är gjord av kängru-skinn?

Jag har kört lite av varje, men för att slippa den glansiga feta ytan (som dessutom klibbar när man tar i den) så funkade det bäst att smörja in med vax och sen värma med hårtorken så det sugs in.

Men annars har jag nog provat både minkolja, fiskarsmorning och lite annat...
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.