Tricam med vire?

Har bara hittat tricams med sling. Har tidigare erfarenhet av de med vajer. Finns de att köpa? Vet att de jag använt kommer från Ukraina och är en aning tveksam till de tillverkarna.

Fördelen med vajer var att de var med som fjäderlastade och sitter kvar utan förlastning, oavsett läge.
/J
 
Senast ändrad:
Coolt att nån fortfarande kör med tricams. Ännu coolare att de finns med wire!

Från deras hemsida: "Wired tri-cams are CE certified."

Det är ju en bra början för att kolla om tillverkaren är ok.
 
Skulle inte vilja använda dem med annat än vajer eftersom de annars oftast måste förlastas på något sätt. Vajern gör så att den vill vrida sig till en hållande position.
/J
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Eftersom vajern vill bli rak och löper i en utfräst skåra i själva kamytan strävar kammen att vandra utåt eller fälla ut sig vilket är just vad man vill för att den ska sitta kvar. Gäller dock ej Viamonts kombitricams som har en annan arbetsprincip. När man ska ta loss den kan man få problem om man satt in den i ett litet hål men har inte så stor erfarenhet för att kunna säga om de är trevliga att jobba med eller inte. Har dock bra erfarenhet av de lite större som man får tag i på ett bra sätt när man ska få ut dem.

Förspänningen syns bra på denna bild:
http://www.viamontgear.com/images/gear/tricams/tricam4.jpg
/J
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips