Trattisar igen

Gott om trattisar igen o jag kan inte sluta plocka. Har sett att trattisar som står tätt ihop kan ha något vitt på ovansidan.
Är detta någon mögelsvam eller är det sporer?

Vi torkar våra trattisar några enstaka blir svarta o våta, ruttnar tänker jag. Andra blir ulliga mögel tänker jag Tänker vi lika?
 
Om det är ljusa märken som ibland ser ut att ha radiella mönster så är det sporer från svampar som har legat ovanpå dem.

Dela svamparna i mindre bitar och sprid ut dem ordentligt. Jag har aldrig fått mögliga eller ruttna trattkantareller när jag torkat dem.
 
Hur torkar du trattisarna? Har inte heller råkat ut för mögel eller liknande.
Själv börjar jag med ett lager med tidningar jag sprider ut, ovan på det hushållspapper. Sedan sprider jag ut svampen så glest så att en svamp knappt når en annan. Vänder sedan svampen en gång per dag och den är knastertorr på runt en vecka.

En jag känner har byggt ett torktorn med lådor som har gles tygväv i botten och staplar lådorna på varandra underst har han en sockel där en kupevärmare till en bil blåser in varm luft, han torkar trattisarna på runt en dag...
 
Läste

på hbl.fi ett diskussioninlägg att trattkantrellerna ökat mycket i Finland och att det beror på försurning.

Nån som har förklaring på att det är så mycket trattisar i år?

Thure
 
Men är det verkligen mera trattkantareller i år? Vi har haft 3 mycket bra svampår i rad, och det fanns väldigt mycket trattkantareller också förra året.

Trattkantarellen omnämns knappast alls i äldre litteratur, och man tror bla därför att den ökat de senaste 40 åren, men det är i så fall en mycket långsam trend.
 
Var mest nyfiken på det vita på hattarna, ser mest ut som tunnmålat med vattenfärg. Det finns inget mönster.

Torkar bara på tidningar, jo jag vet att jag är lite slarvig med att sprida i ETT lager. Vänder gör jag aldrig, det är sånna volyme,r i mina ögon, att det blir ett Sisyfos arbete.

Ang mängden i skogen så hette det förra året att det hade varit varm o blött. I år har det varit kallt o blött. Att trattisar inte nämnts i äldre litteratur kan bero på att svamp inte har betraktats som mat. Bondesamhället insåg väl aldrig att svamp kunde säljas till borgerskapet för dyra penningar.
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Man brukar se att det vita inte täcker hela hatten utan kanten är rund, eftersom det kommer från sporerna från svampen ovanför.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.