Trapper response vs Point 65

Jag funderar att på att köpa en Trapper Response då den säljs av min lokala handlare, Kanotcentrum.
Jag har paddlat en Point 65 K1 VR och gillade den då jag är nybörjare. Det sägs att dessa två kajaker har samma skrov. Någon som vet om detta stämmer ?
Om det stämmer blir jag nog toppennöjd då pointen passade mig men jag föredrar den lokale handlare som dock inte säljer point.

Mvh
 
Japp

Det är samma kajak. Förutom att Trapper lägger ner några timmar på dom och att Trapper bland annat har en del egna roderlösningar.

Hans Friedel
 
japp

Det dräller av importörer av Estländska kajaker

Och man kan säkert hitta ett tjog till bara man ids leta

Hans Friedel
 
Tack för hjälpen med skrovformen, och tack för tipset om kajakimporten.
Men jag föredrar min lokale handlare.

Mvh
 

Aktuellt

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Jadde; sa:
"lägger ner några timmar på dom "

Vad exakt menas med det? Sätter på klistermärken?

Nix

Rodersystemet plastas fast i kajaken. Sedan gås kajaken igenom innan leverans. Oftast är det något småfix som måste göras.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips