Det finns gott om klimatförnekare i M. Trovärdigare källa behövs.
Och var är dina bevis för att det finns gott om moderater som förnekar att vi har ett klimat?
Det är bara en generalisering baserat på fördomar.
Senast ändrad:
Det finns gott om klimatförnekare i M. Trovärdigare källa behövs.
Om du redan har bestämt dig för att mitt påstående om att det finns klimatförnekare i M är osant är del väl ingen mening att jag ger exempel på klimatförnekande moderater?Och var är dina bevis för att det finns gott om moderater som förnekar att vi har ett klimat?
Det är bara en generalisering baserat på fördomar.
Jag har inte bestämt nåt, det var ju du som gjort detOm du redan har bestämt dig för att mitt påstående om att det finns klimatförnekare i M är osant är del väl ingen mening att jag ger exempel på klimatförnekande moderater?
Du skrev "det är bara en generalisering baserat på fördomar". Så visst har du bestämt dig för att mitt påstående var osant.Jag har inte bestämt nåt, det var ju du som gjort det
Ap, ap, ap...vi är väl överens om att vi med klimatförnekare menar att det inte är människan som är orsaken till de klimatförändringar vi nu ser.Och var är dina bevis för att det finns gott om moderater som förnekar att vi har ett klimat?
Vi? Vilka vi? Jag är inte med i ditt "vi", jag håller mig till det som skrivs. Menar man något annat än att förneka klimatets existens som bör man skriva det också.Ap, ap, ap...vi är väl överens om att vi med klimatförnekare menar att det inte är människan som är orsaken till de klimatförändringar vi nu ser.
Att vi har ett klimat vet vi ju. Det behöver vi inte förneka.
Det här behöver ingen svara på...har ju diskuterats tidigare.
Mindre trams nu...mer saklighet tack.
Och hur mycket bias är inte det där?I Svensk Ordbok (utgiven av svenska akademin) kan man läsa följande:
”publicerad: 2021
klimatförnekare klimatförnekaren, plural klimatförnekare, bestämd plural klimatförnekarna
substantiv
klima`tförnekare
● vardagligt person som ifrågasätter människans inverkan på klimatet
klimatförnekare ifrågasätter oftast koldioxidens betydelse för klimatförändringarna
belagt sedan 2006”
En intressant studie i ämnet klimatförnekare
Läser in...
www.tandfonline.com
Kort beskrivning i artikel på svenska:
![]()
Ny forskning: Så jobbar klimatförnekare
Klimatförnekare avvisar forskning – men använder sig av vetenskapens språk och form för att skapa trovärdighet, samtidigt som man framställer klimataktivister som känslostyrda och irrationella. Det visar en ny studie.– Genom att förstå den estetiska logiken bakom klimatförnekelse kan vi också...landetsfria.nu
Och var är dina bevis för att det finns gott om moderater som förnekar att vi har ett klimat?
Det är bara en generalisering baserat på fördomar.