Tjuvfiske

Kommunkorten som Kirunakortet gäller ju stora områden, kostar 220 kr för en vecka. Ska man fiska ska man ha koll på var man får, vilka metoder som får användas, fredningstider, bag limits, minimi- och maxmått, undantagsvatten och eventuella kvoterade vatten. Det är ens eget ansvar att sätta sig in i vad som gäller annars ska man lämna fiskegrejerna hemma. Många fjällvatten är känsliga och inga outtömliga pooler för folk som inte ids ta med sig tillräckligt med käk eller sätta sig in i de regler som gäller. Tyvärr har många bra vatten blivit dåliga av för högt fisketryck och andra som Välijokk och Pirtimesätno har kvoterats. Det är lite av ett problem of the commons när fisket är såpass fritt och billigt samtidigt som resursen är rätt begränsad. Finns dock en del bra vatten som kan leverera ex röding på +2 kg men det är ovanligare numera och det är alltid ett stort hemlighetsmakeri då "alla" vet att om det kommer till allmän kännedom så kommer snart fisketrycket vara för stort.
Jag och min fiskebroder letade aktivt efter såna vatten längre tillbaka. Några av dem har vi aldrig outat ens till andra fiskekompisar. Det handlar om mindre rinnande vatten med "plus-ett-kilo-harr-garanti-varje-dag". Skulle det läcka ut på nätet är vattnet ganska säkert förstört efter nån säsong. Men det finns faktiskt välkända vatten relativt lättillgängliga där man får hygglig röding och öring och det ändå knappt är folk som fiskar. På andra ställen kan det vara armbågs lucka mellan tälten och ölplattorna. Svårt att förstå logiken alla gånger.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Tolkar du inte lite fel nu? Han sa inte "den fisk jag äter, drar jag upp"
Nej, inte om man är konsekvent. För varje fisk nån köper från industrifisket dör ju många andra fiskar. De kastar ju tillbaka massor från trålar och nät - fel art, fel storlek, utöver kvot) och i stort sett allt av det dör. Så ska man ha en konsekvent moral där all fisk som dras upp ska ätas upp kan man knappast vara en uppdragsgivare (kund) där.
 
Tillbaka till husbehovsfiske,

Har väl hänt att man gjort några kast med 7 delade flugspöt i någon fjällsjö om det vakat för att slippa frystorkat till kvällsmat, Bäckrödingar som finns i till exempel Issjön med flera sjöar smakar alltid förträffligt stekta i smör.
En invassiv art som planterades ut i fjällvatten på 50-60tal som sedan överlevt och spridit sig vilka få borde gråta över om det togs upp några.

Finns möjlighet till att lösa fiskekort så gör man naturligtvis det, men det är inte alla sjöar som det går att göra det i.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.