Tips på bra t-tröjor

Tänkte införskaffa mig nya t-tröjor för alldags bruk, dvs under tjockare tröjor, till vardags etc.

Vilka märken rekommenderar Ni? Tänkte inte på ull då dessa brukar vara lite för dyra.
Har tidigare haft Bergans, men vilka andra märken finns som håller bra och är sköna?

/Anders
 

gro

Avstängd
Resteröds original. Tillverkat i Sverige på gamla rundstickningsmaskiner. Jättejättebra kvalitet. Oförändrad kollektion i sjuttio år. Finns i de flesta gubbaffärer. Inga loggor, inga onödiga sömmar. Bara totalt gött.
 
Sidenselmas är goa, Woolpower är varma samt svala på sommaren, cykelvärmetröjor har både syntetets och ullets fördelar, helsyntetiska har sina fördelar speciellt sommatid. YMMV
 
Icebreakers

i merinoull är megasköna. Personligen gillar jag modellerna med cykeltröjestuk ett blixtlås vid halsen och kort polokrage.

Thure
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Streamade naturupplevelser: Tre tips för lata mellandagar

Under året som gått har många nya naturfilmer och -serier släppts. Vi tipsar om några härliga äventyr att följa med på från soffan!

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!
Arbetsklädestillverkarna har en del bra grejor, som t.ex. T-shirts. Har själv en bunt Fristads "Generation Y" som är stretchiga och håller formen bra.
 
Sommartid gillar jag Under Armour samt Swedemount(Sportshopens egna märke). Riktigt schyssta syntettröjor som inte visar upp svettfläckar.



Sent from my fucking telephone using Tapatalk
 
Resteröds tillverkas väl inte alls i Sverige längre. Var väl flera år sen de drog utomlands eller har de kommit tillbaka ?

Mvh // Johannes
 

gro

Avstängd
Resteröds tillverkas väl inte alls i Sverige längre. Var väl flera år sen de drog utomlands eller har de kommit tillbaka ?

Mvh // Johannes

Nu har du gjort mig konfys. Jag var säker på att det bara var modekollektion som tillverkades utomlands. Fabriken i ljungskile är mig veterligen fortfarande i produktion. Men när jag kollar på min senaste långärmade tröja inköpt i november så står det inget om det. Jag skickade ett mail till dem. Vidarebefodrar svaret här.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips