Tips på 7dagarsrutt i mitten av juni?

Jag och min kompis skall vandra i mitten på juni i ca en vecka. Förra året vandrade vi Nikkaloukta- runt Kebnekaise- och tillbaka. Med lite strapatser mellan Koupervagge och Tarfala höll vi oss inom en vecka.. Vi planerar dock att inte behöva klättra i brant klippterräng och nästan halka ned i glaciärsprickor nästa gång.

Jag har vandrat runt Kvikkjokk- Tarrekaise och "off track" där runtikring, samt Abisko-Abiskojaure-Lapporten.

Frågan är då var man skall vandra härnäst, inom en vecka ca, där det inte ligger för mycket snö eftersom det är i mitten på juni och som inte är vådligt äventyrligt?

Ett alternativ är naturligtvis Abisko- Nikkaloukta även om det bär emot att gå den tråkiga Nikkaloukta-Keb en tredje gång. Den alternativa vägen Vistas-Nikkaloukta är, har jag hört, hemsk (björkskog hela vägen) och dessutom saknas en bro på den sträckan så att man får vada lårhögt..

Finns det några andra bra alternativa rutter?
/Sara Lesch
 
Varför inte prova lite andra områden? Säjer man ordet fjäll så associerar alla det med Abisko eller Nikkaloukta. Inspireras istället av lite annorlunda områden, sveriges fjlällvärd är STOR.

Litteratur: Abrahamsson, Tore Okända fjäll
 
Re: Myggena!

Håkan K; sa:
Har snön försvunnit, så har myggen kommit. Sena augusti är mycket trevligare!

/Håkan

Njae.... inte finns det mygg i mitten av juni. Frågan är om det finns barmark ens.

Se tidigare inlägg här, t.ex. detta: http://www.utsidan.se/vb_forum/showthread.php?threadid=12165

Tänk också på att alla fjällstationer/fjällstugor kanske inte är fullt öppna i mitten av juni. Om ni nu tänkte nyttja dem.

En annan sak man bör kolla är om alla broar finns på plats. En del tas bort under vinterhalvåret och placeras inte ut förrän vid midsommartid.

Här finns en annan bra länk att besöka http://www.fjallen.nu/aktuellt/default.asp

Men nu talar jag alltså om de lappländska fjällen. De jämtländska har jag alltför liten erfarenhet av.

Mvh Bert
[Ändrat av nidob49 2002-04-10 kl 19:49]
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.