Tältkampanj hos naturkompaniet 2014?

Är det något här som sitter på information om Naturkompaniet kommer ha någon kampanj gällande tält även i år som de haft de senaste åren? Förra året fick man ju en Primus Micron Lantern och året innan "presentkort"/värdecheck hos naturkompaniet om jag förstått det rätt.
När brukar de i så fall dra igång de kampanjerna och vet någon t.o.m hur de planeras se ut i år?

Ska köpa ett Hillberg Allak men känner ju inte för att köpa det nu och sen kommer det någon bra kampanj om ett par veckor :)
 
Själv hittade jag HB Allak hos komplettfritid.no (företaget Lars Monsen gör reklam för) för en vecka sedan. Priset var då ca 6000 NOK, Obetydligt högre i svensk krona då kursen är relativt bra idag.

När jag nu skulle länka visade det sig att tältet linte längre finns på lager, men kanske det är idé att följa upp senare.

Hur de andra HB är i förhållande till svenska priser hag jag inte koll på.

/Håkan
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Om du eller någon i din vänskapskrets pluggar så har du 10% rabatt och prisgaranti i kombination på både addnature och outnorth.

Ingen dunderrabatt men bättre än inget, särskilt om utbudet hos Hilleberg Outlet inte är nå vidare när du ska slå till.
 
Tack för era svar :)
Tänkte på naturkompaniet eftersom jag varit nöjd med deras bemötande i butikerna och tycker de är trevliga. Men ja man kanske är dum som inte väljer de som är billigast istället?:p

Outnorth har ju footprint på köpet. Inget jag känner att jag hade köpt annars men kanske är bra att ha.

När brukar addnature ha sin rea?

Någon som har erfarenhet av Hillebergs egen outlet? Hur stora tror ni dessa "smutsfläckar" är på tälten och hur brukar leverans osv fungera från dem?
 
Jag tycker priserna är på tok för höga på Hillebergs outlet. Helsports outlet har halva priserna. Har själv köpt en tarp från Hillebergs outlet. De hade inte uppgivit några skavanker, och pga av att det dröjde innan jag började använda den, upptäckte jag inte att en söm var mycket dålig pga dålig tillskärning av tyget. När jag ringde upp Hilleberg, fick jag veta att inga garantier och ingen reklamationsrätt gällde outletvarorna.
 
Jag tycker priserna är på tok för höga på Hillebergs outlet. Helsports outlet har halva priserna. Har själv köpt en tarp från Hillebergs outlet. De hade inte uppgivit några skavanker, och pga av att det dröjde innan jag började använda den, upptäckte jag inte att en söm var mycket dålig pga dålig tillskärning av tyget. När jag ringde upp Hilleberg, fick jag veta att inga garantier och ingen reklamationsrätt gällde outletvarorna.

"Garantier gäller som för övriga tält, där inget annat anges. I fall då ett specifikt fel anges som orsak till prisnedsättning, fråntas detta från garantin."

står det på deras hemsida
var felet specat ?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips