Tält utan innertält = Tarptält (?)

Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Jag vill "testa" lättviktstält och eftersom jag redan har ett Nammatj 2 så kan jag ju använda bara yttertältet och pröva lite. Frågan är var jag hittar ett myggnät som rymmer 2 pers. utan att väga nästan lika mycket som innertältet?
Tips någon?
 
Tack för tipset!
Där skall nog gå att få ihop något.
Någon som vet en bra myggväv på metervara som alternativ?
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Hur pass tåligt är det där nätet? Jag har en gammal räventarp model ryggås som jag tänkt göra innertält till, med golv och allt. Jag är inte så vårdslös av mig men det blir ju lite mer vardaglig hantering än tassandet med UL-grejor

Svårt att säga hur tåligt det är, jag har ju behandlat det försiktigt och inte använt länge. Men intrycket jag får när jag hanterat, klippt och sytt det är att det är segt och hållbart. Jag skulle inte vara rädd för att använda det till myggtält. Men helt säker kan man ju inte vara innan man provat.

Jörgen
 
Ikea har haft gardiner (ca 2,5x3m tror jag) som blev strålande.
Kan vara värt att kolla upp för de kostade då iaf typ 49kr eller nått.
 
Tack för tipsen!
Det blir nog att sy en kopia av innertältet i myggnät.
Är det någon särskild syteknik eller annat man behöver tänka på när man syr i nät?
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.