Tält utan innertält = Tarptält (?)

Väldigt nyfiken om nån här har provat tält utan innertält, i fjällen sommartid.
Självklart måste myggproblemet lösas men hur var det för övrigt?
Var viktbesparingen värt det?
 
Väldigt nyfiken om nån här har provat tält utan innertält, i fjällen sommartid.
Självklart måste myggproblemet lösas men hur var det för övrigt?
Var viktbesparingen värt det?

2010 gick jag Nikka-Abisko med hyfsat lätt packning. Använde då mitt Akto utan innertält och utan footprint. Hade två tältnätter, en strax efter Keb. och en i närheten av Alesjaure. Hade ruskigt mkt mygg vid Alesjaure och hela yttertältet täcktes av de små liven men de flesta var inte så smarta att leta glipor längs golvet. Just vid dörren fick jag täta med ett klädesplagg pga. en fördjupning i marken.

Jag tyckte det funkade riktigt bra och jag stördes inte av några myggor, de hölls på utsidan utan problem... Ska man sova många nätter så kanske möjligtvis kondensen blir besvärande men är man försiktig och inte stöter emot den fuktiga insidan samt ev. luftar sovsäcken när tillfälle ges så funkar det nog fint också.

Jag gick ensam denna gång och det var gött att kunna bre ut sig. Det var värt viktbesparingen tycker jag...
 

Bilagor

  • Abisko.jpg
    Abisko.jpg
    32.1 KB · Visningar: 782

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Tack för inlägget Emil.
Låter väldigt positivt att myggen var ett mindre problem än väntat, är beredd att sova under myggnät men det kanske räcker att bara säkra ventilationen.
 
om det är lite kyligt och blåsigt så blir det mycket kallare utan innertält

Ja du har säkert rätt att man är lite mer skyddad med innertältet (vilket jag föredrar). En annan sak som jag kom att tänka på är att jag på min tur hade ett par rejäla regnväder, vilket inte var ett stort problem eftersom jag hade pitchat tältet på upphöjd mark, men kondensen på insidan av yttertältet "lossnade" vid regnväder så man nästan trodde att det regnade igenom. Men såklart var det inga mängder utan bara lite fukt. Man får som sagt passa på att lufta vid fint väder.

Hur som helst är det nice att ha lite olika valmöjligheter i olika situationer. Jag har också sett de som har ett Akto utan innertält som "förrådstält"...bredvid "sovtältet" vid läger under längre tid...
 
Funderar på att köpa ett Terra Nova Laser Comp, 860 gram. Nån som har erfarenhet av detta eller nåt annat Terra Nova lättviktstält?

Jag har ett Solar Photon 2 som jag är väldigt nöjd med, inga tecken på slitage, tål mycket vind trots tunna, lätta material.
Mitt nästa DIY-projekt blir en form av sele att spänna upp yttertältet med, den ska användas istället för markduken när jag använder det som tarptält, räknar då med att spara gott över 150 g i vikt. Den ska också kunna användas så jag kan slå upp yttertältet först när det regnar, resa innertält först i kraftigt regn är ju inte kul. :)

Lätt duk i botten på innertältet innebär naturligtvis att man får vara något försiktig med hur man hanterar tältet och var man slår upp det.
Jag kan rekommendera Terra Nova utifrån mina erfarenheter.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips