Tält till Gröna Bandet i sommar

Jag kanske minns fel, det var några år sedan jag använde Akto men har för mig att det finns en ventil högst upp i absiden. Dvs en ventil i varje ände och en i toppen av absiden. Första versionen däremot hade bara ventilation i varje ände.

//J
Akto har (numera) toppventiler. Enan har det inte. Ett omöjligt val, om man behöver toppventil men inte har någon anledning att bära på den extra vikten av ett fyrsäsongstält.
 
Senast ändrad:
Akto har (numera) toppventiler. Enan har det inte. Ett omöjligt val, om man behöver toppventil men inte har någon anledning att bära på den extra vikten av ett fyrsäsongstält.
Det är snällt att du kallar Akto för fyrsäsongstält 😉. Men fattar, det finns lättare val och det är märkligt att Enan inte har samma lösning.

Jag kom plötsligt ihåg att jag recenserade Akto med den nya ventilen här på Utsidan. Det var 22 år sedan. Hå hå ja ja, tiden går ☺️.

//J
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Det är snällt att du kallar Akto för fyrsäsongstält 😉. Men fattar, det finns lättare val och det är märkligt att Enan inte har samma lösning.

Jag kom plötsligt ihåg att jag recenserade Akto med den nya ventilen här på Utsidan. Det var 22 år sedan. Hå hå ja ja, tiden går ☺️.

//J
...och därför skrev jag med flit "vikten av" ett fyrsäsongstält ;) Jämför man med andra tält så ligger Akto i den viktklassen oavsett om det uppfyller alla vinterkriterier.
Ja tiden går men här ligger jag i lä - recenserade Ringstind SL 1-2 för "bara" 11 år sen.
 
Helsport fyrsäsongstält 😉

Gott nytt år 🧨🎈🎭🎶

Tält.jpg
 
När det gäller tältval får man också tänka på när man väljer att vandra. Hösten innebär risk för snö och kyla.
Går man "sent" som jag valde med start i slutet av juli för att slippa den värsta myggperioden och att få lättare vad samt att få lite höstfägring på slutet. Då var det också lättare att få semester.
Jag slutförde min tur den 19 september i Grövelsjön. I Jämtland var det då en natt med blötsnö och hårda vindar och då var det extra skönt att mitt HB Soulo stod pall utan problem. Det var också flera nätter med kyla då det bl.a. blev ispansar på tältduken men det orsakade inga skador.
Jag valde i ock för sig inte Soulo till GB utan jag hade det sedan tidigare som ett enligt mitt tycke optimalt kajaktält och även passar bra för ensamvandring.
Jag är heller ingen lättviktsförespråkare utan vill helst ha stabila och hållbara grejor även om det väger några hekto mer. Det styrde också genomgående mitt utrustningsval för GB.
I min utrustning ingick också en fm-radio Sangean fickradio (lättvikt :) ), som funkade bra, där det var täckning. Mne det var det dåligt med från Jämtland och norrut. Sedan påverkade mitt vägval med en hel del Norge självklart. Jag undvek Kungsleden och Åre och gick i stället västerut.
Kan verkligen rekommendera GB som en enorm upplevelse även om man får räkna med 2 månader "bortavaro"
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips