Tält för fjällvandring i bl.a. Sarek

Hmm dom lär ju inte vara lika sköna att gå i (iaf till en början) men det kanske är bättre att gå på ofodrade då...får väl gå in dom rejält innan :)
 
Helsport Fjellheimen

Varför krångla till det?

Köp ett Helsport Fjellheimen 2 Camp eller om du vill ha extra plats köp ett 3 manna, det väger fortfarande under 3 kilo. Och det finns att få tag på i dem flesta butiker. Gällande service i framtiden, borde det inte heller vara något problem!

Jag och min fru har ett och är super nöjda
 
Tostefar: Ja, det var sannerligen billigt! 3,6 kg lite mkt men iof inte så mkt mer än Fjällräventältet.

Äventyraren69: jag skulle vilja ha 3-manna tältetfrån Fjellheimen men problemet är priset, nästan 7 000 kr..
 
Hejsan

Fjällräven
Akka Shape R/S 3

Ett mycket bra tält som jag själv investerade i förra året.
Ett tält som fick utstå många prövningar. Snubblande sambo, lekande barn, kraftigt väder så som regn och blåst. absiden är grymt stor. packning för tre. kläder som hänger i taket på torklina endå gott om plats för matlagning. snabb utvädring och ingen större kondensbildning trotts det tråkiga vädret. Lämlpligt tält för de lite längre oxå skulle jag tro.
Jag köpte mitt på outnet.se. Grym servis och snabb leverans
Priset ligger straxt över 5k och vikten 3,2 ( på min våg)

lycka till :D
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

luktafotogen

Avslutat
Det bästa tält jag ägt var ett Mc Kinley Denali. Vägde fyra kilo men av bra kvalitet och extremt stabilt. Kanke finns på begagnatmarknaden. Har sovit flera hundra tältnätter i det i alla förhållanden. Gick att sätta upp med vantar i -25 utan problem.
 
Svar på Carbon Reflex 3

Såg att du skrev att MSR Carbon Reflex 3 blev dyrt från moontrail.com, vilket det också är. Dock måste du notera att du får bonuspoäng som man faktiskt får bra saker för, så det blir mycket prisvärt om du även är på jakt efter tex liggunderlag. Beställde en torsdag från texas, hämtade det i Uppsala på tisdagen (5 dagar). Otroligt bra!

Trädgårdsprovat tältet mer nu, och det är fantastiskt rymligt och till känslan stabilt. Dubbla stora absider och dubbla ingångar är opti enligt mig. Nackdelen är som sagt att man sätter upp innertältet först, men då får man å andra sidan ett självstadgande tält som är mer allround om du tex. vill tälta i skärgården någon gång.
 
Christopher: Ja...det är ju sant, just nu vet jag inte vad för prylar jag behöver investera i men efter att jag rustat mig för Sarek så kanske jag skulle tjäna in en del på tältet..

Just nu blev jag dock tokstressad över Fjellheimen-tältet som Danisko länkat till, 4 375 kr skulle det gå på med frakt. Fortfarande 1 000 kr dyrare än många andra intressanta tält som kunniga personer rekommenderat och tyngre än många av dessa också, även om det inte tillhör de tyngre tälten.

Frågan jag ställer mig nu är om jag ska lockas köpa detta tält på REA trots att det finns flera andra tält som ändå är betydligt billigare än detta, och som säkert kommer motsvara mina krav (har som sagt inte ägt något tält förut).
 
Varför inte ett Msr Mutha Hubba? :)
Stort som ett hus och iofs plats för 3.
2.88kg påstår moontrail, 3.09kg påstår outnet..

426 U.S. dollars = 2 759.49629 Swedish kronor inkl frakt exxl tull å moms på moontrail.. (och dom skrev ner värdet på mitt paket till hälften iaf, tror dock inte dom kan sälja MSR-prylar utanför usa med bibehållen garanti dock..)
7 620 Kr + 39 kronor frakt på outnet..

http://www.moontrail.com/msr-muthahubba.php
http://www.outnet.se/msr/mutha-hubba-hp.php
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.