Tält - billiga eller dyra?

OK, jag är lite peppad på att skaffa ett nytt tält. Det jag har nu är från sjuttiotalet (fjällräven 2-manna) och börjar kännas lite utdaterat.

Eftersom priserna på tält verkar variera sjukt mycket tänkte jag höra med er om det. Är dyrast bäst? Eller är det bara varumärket man betalar för?

T ex så säljer Fliesbergs tält för lite mindre än två tusen. Ett snarlikt (till utseendet iaf) går för 5 lakan hos Hilleberg osv.

Vad bör man tänka på och vad är det man missar när man köper ett Berguven (fliesbergs) t ex?

Vilka gör bra tält?

Ja, ge mig en litet föredrag nu, va!
 
oskarlin; sa:
Eftersom priserna på tält verkar variera sjukt mycket tänkte jag höra med er om det. Är dyrast bäst? Eller är det bara varumärket man betalar för?

T ex så säljer Fliesbergs tält för lite mindre än två tusen. Ett snarlikt (till utseendet iaf) går för 5 lakan hos Hilleberg osv.

Visst kan 'kopior' vara lika bra,men om ingen pröjsar för material- och produktutveckling kan vi lägga ner.


peter
 
Visst kan 'kopior' vara lika bra,men om ingen pröjsar för material- och produktutveckling kan vi lägga ner.

peter

Om man är fattig student kan man inte lägga hela studiemedlet på ett tält...

Jag kanske ska fortsätta med min gamla trotjänare?

141270995_5809e88c35.jpg
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Förutom att material i stänger och duk brukar skilja en del så brukar man hitta stora skillnader på detaljlösningar som stångkanaler, dragkedjor, linfästen osv.
Sedan får man värdera om man tycker att det är värt skillnaden i pris.
 
Filosofi

Kängor, tält och i viss mån ryggsäck tillhör de saker jag aldrig skulle spara in på. Har man otur(eller tur) påverkar tältet om fjälltrippen blir lyckad eller inte.

Ok! jag har sovit torr och varm på fjället med knäppetält också men det är inte poängen, tryggheten och vetskapen om att man har ett riktigt bra kvalitetstält är det som styr i mitt fall. Att du sedan förmodligen skulle klarat dig bra i 9/10 ggr...det är den 10 man förbereder sig för!

Skippa gore-tex jackan, "prylarna" och tjacka tältet!

/
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips