Sverigecykling, norr- eller söderut?

Hej!

Vi är fem tjejer som tänkt cykla genom Sverige (ca 2600 km) med start sista veckan i augusti. Tanken är att följa sverigeleden, cykla ca 10 mil per dag och förhoppningsvis vara i mål efter fyra till sex veckor.

Frågan är om vi ska börja högst upp (Treriksröset/Karesuando) eller längst ner (Smygehuk)?

Vi är otroligt tacksamma för alla tips och tankar!
 
Söder till norr. Börja med tråkiga plattlandet först. :sneaky:
(skulle jag välja i alla fall)

Men om man ska tänka lite mer seriöst.
Norr till söder, om ni ska börja sista veckan i aug.
(då behöver ni ju inte tänka "väder")
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Norr till söder med tanke på vädret, däremot har jag inte koll på vindarna i augusti. Vi vissa längre turer kan det vara värt att titta på statistik för vindriktning/styrka spontant tror jag inte det kommer vara så avgörande.
 
Personligen hade jag definitivt startat i norr om ni tänkt börja i slutet av augusti. Startar ni i söder och räknar 4-6 veckor så är ni inne i oktober när ni närmar er Karesuando och norrut, då kommer det vara kallt och det är inte osannolikt att snön har börjat lägga sig. Oktober räknas trots allt som höstvinter här uppe. Slutet av augusti till mitten av september är väldigt fint; färgerna brukar kulminera runt mitten av september. I Oktober är färgprakten över sedan några veckor.
 
Jag som bor i närheten av norra startpunkten håller med David. Sista veckan av augusti är det inte ens riktig sommar här längre (oftast).
Sen är det ju så med pandemin att gränsen mot Finland är stängd, så det längsta norrut man kommer just nu är Karesuando. Men av ert inlägg att döma verkar ni ha koll på det.
Långcykling har jag ingen erfarenhet av så detta är nog alla tips jag kan ge 😁
 
Vill man börja vid Cementklumpen blir det mycket cykelbärning in och ut. Definintivt N-S m h t start tidpunkten.

Go tur
 

HasseQ

Temp. avstängd
Skulle oxå välja N till S, av psykologiska skäl (känns bättre att cykla hem) och pga att jag bor i S. Då klarar man av en lång flyg/tåg resa först, och sen kan man cykla tillbaka med solen i ansiktet...
 
Lite OT kanske, men som andra har delvis indikerat:
Det känns för mig alltid bäst att börja längst bort och arbeta mig hemåt. Men är det inte fråga om att "arbeta sig hemåt" så känns det bäst att "arbeta sig mot solen/söderut". Jag har inte så många exempel, men jag har alltid - både i verkligheten och i tankarna - alltid gått från norr till söder. Jag har faktiskt nog aldrig ens tänkt tanken att man t.ex. kan gå Kungsleden från söder till norr :) . Måste nog börja ifrågasätta mig själv i den frågan ;-).
Och för att fortsätta lite OT: Varför är viss vandringsrundor mest naturliga att gå medsols medan andra är mest naturliga att gå motsols? Vad är det som triggar en att välja en viss riktning?
 

HasseQ

Temp. avstängd
En tanke till. Själv har jag inga principer när det gäller val av start och stop. Det finns inget egenvärde i att cykla känd punkt A till känd punkt B. Där A är Treriksröset tex. Välj A och B själva, tex där tåget stannar eller pga att det finns något värt att se !

Edit. HeHe, ni kan tex cykla Abisko till Trelleborg istället, och sen spendera några 1000 inlägg på sociala media för att förklara varför ni inte cyklade Treriksröset till Smygehuk. Kan bli kul ! :) :cool:
 
Senast ändrad:

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips