Svårnavigerat

Det är ju inte lätt med den myckna djungeln av navigatorer. undrar bara om någon kan tala om vad som är skillnaden mellan t ex Garmnins grundmodell, C-modell och CX-modeller? Har inte hittat detta någonstans.
 
Lite sammanblandat blev det.

C=Color
S=kompass/höjdmätare
x=minneskort

Jag ser x-et som "extensible"

-- Arne
 
Förtydligande (för den som är novis, om inte annat)

C = Color
S = Sensor (alltså barometrisk höjdmätare och magnetisk kompass, inte bara uträknat från satelliterna)
X = eXpandable memory
H = High sensitivity receiver (vilket för vissa modeller är sant utan att de har något H i beteckningen, bara för att göra det klurigare, förmodligen).

Anders
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Tack för alla svar.

Tack för alla svar. Jag känner mig nu aningen bättre rustad för min fortsatta vandring i GPS-djungeln.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.