Strumpor

Hej,

Jag skulle behöva lite hjälp med att välja strumpor inför en vandring i spanien.
Jag är en riktig nybörjare när det gäller vandring och är tacksam för tips och hjälp jag kan få. Jag har gått runt i affärer och frågat vilka strumpor jag måste ha till ett par gore-tex kängor av märket Meindl Vaduz jag har. Fått höra mycket olika beroende på säljare.
Nyligen köpte jag ett par som heter Trekking sense som är stickade i ull. Strumperna känns ganska bra, men den enda nackdelen är att fötterna känns ganska varma och med tanke på att jag har funderingar på att vandra i Spanien kan det kännas obehaglig att använda dessa. Är någon som kan hjälpa mig lite med det här. Finns det att få tag på tunna strumpor som fungerar bra ihop med skorna?

Tack för hjälpen!
mvh// Sev
 
spanien är stort!

Det är iten lätt att råda om strumpval om du inte
talar om VAR i Spanien du tänker gå. Går
du lågland, t ex Santiagovandringen, så
kan du ha lätta och tunna trumpor. Går du
i Pyreneerna får du vara beredd på lite av varje
när det gäller väder; då kan rätt kraftiga strumpor
vara aktuella.

il C.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Ja, jag tänker gå Santiagovandringen och ska börja i St Jean de Port så jag måste vandra i Pyreneerna. Tack för hjälpen och tips.

Mvh // Sev
 
santiago etc.

Om jag inte minns fel så går Santiagoleden möjligen
över de baskiska kullarna, men knappast i de
egentliga Pyreneerna. De riktiga bergen börjar
nästan 10 dagsmarscher in från Altlantkusten.
I dessa trakter är det nog regn snarare än kyla
du ska vara beredd på.

il C.
 
Strumpor i Spanien

Köp strumporna i Spanien dà! Hár finns det flera bra tillverkare av tekniska trekking-strumpor, t.ex Lorpen http://www.lorpen.com , Mund http://www.mundoimport.com/0010.htm etc. Vidare finns det mànga outdoor butiker i det omràde du tánker röra dig pà.
Kan tänka mog att du fàr dem fór om inte hälften sâ billigt som i Sverige, sà i alla fall nära pà.
Dessutom fà du sákert báttre tips pà plats án i Sverige, samt kan kánna efter sjálv pà plats vad som passar bást.

MVH /Mats
[Ändrat av malindo 2002-08-03 kl 18:20]
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips