Du använder en föråldrig webbläsare. Det får inte visa dessa eller andra webbplatser korrekt.
Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare .
Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare .
Stort knivintresse - välj din favoritkniv
- Trådstartare dePaul
- Start datum
Personligen anser jag att båda typerna har sina för- och nackdelar. Om det handlar om en kniv som jag faktiskt ämnar att använda så kör jag gärna på kraton. En kniv till samlingen får dock gärna vara utrustad med ett trägreppJag som just skrev i min nya presentation att jag tyckte att 88 an med kratongrepp var en styggelse! Ha ha![]()
/ J
Jag kan t o m acceptera plast i vissa fall, beroende på hur väl/ergonomiskt utformat greppet är. Ett exempel på en bra utformning är mitt senaste förvärv "Knivsmeden"-fällkniv:
Bilagor
Lästips
ANNONS
Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken
STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.
Sorgligt. Jag har i princip slutat ropa in Spyderco, Benchmade och Fällkniven på Trattis pga de många fejk-kopiorna.Original vs Kopia
Här ser ni skillnaden...
Mvh troswe
~Paul~
Mormor hade en sån styckkniv som din översta. Önskar jag haft den kvar. Hon styckade med den. Hade den i köket. Skar grispärorna som skulle kokas i murpanna ihop med gröpe. Ja alltså potatis och kornmjöl i en vedeldad vattenvärmare för utomhusbruk.
Bosse
Bosse
Senaste trenden hos hipsters som har tröttnat på skägget...
Raka sig med en sked, kan det vara något?
https://www.youtube.com/watch?v=c4oHzFNclzQ
/Lux
Raka sig med en sked, kan det vara något?
https://www.youtube.com/watch?v=c4oHzFNclzQ
/Lux
Jag som just skrev i min nya presentation att jag tyckte att 88 an med kratongrepp var en styggelse! Ha ha![]()
/ J
Men du är ju inte riktigt klok! ;-)
Är i älgskog idag. Har med fyra knivar. Brusletto Norge kniv, eka 88. Båda i bältet mora 2000 i ryggsäck samt buck Stockman 303 i byxficka. Min eka 88 har skaft av Mazur Björk. Den är inköpt för ca tre år sedan på jula. vackert trä. Bra Sandvik 12c27 slål. Tunn och fin med bra form på blad och skaft. Jag har en äldre knivar av samma modell med skaft av bubinga. Den nya är genomgående slarvigt gjord. Inte crisp i vinklar på stål låsarm och blad. Hollowground i stället för flat. Skitdålig ytbehandling etc. Helheten är dock en väldigt användarvänlig och bra kniv. I detta fall blir helheten mer än detaljerna. beklagligt dock inte den gamla kvaliteten fick fortgå
1. Det är en mycket användbar kniv. Sandvikstålet i de här gamla pjäserna är lite högre härdat än i dagens alster. Personligen föredrar jag det hårdare, gamla stålet.1. Mormor hade en sån styckkniv som din översta. Önskar jag haft den kvar.
2. Den nya är genomgående slarvigt gjord. Inte crisp i vinklar på stål låsarm och blad...Skitdålig ytbehandling etc.
3. Hollowground i stället för flat.
4. Helheten är dock en väldigt användarvänlig och bra kniv. I detta fall blir helheten mer än detaljerna.
2. Ja, har också märkt den här detaljen på nyare EKOR. Tråkigt.
3. Återigen ett nedköp i min bok
4. Så kan det trots allt vara. Har också ett gäng knivar som jag på ett eller annat sätt retar mig på men trots det får de följa med ut eftersom det finns delar som jag gillar.
~Paul~
Murray Carter är ju en legendarisk slipmästare. Har vunnit ett flertal tävlingar men alltid varit kritiserad för att de facto fuska. Han kör nämligen på (allt som oftast) en substantiell råegg!
Skeden i det aktuella fallet är helt uppenbart värmebehandlad enligt konstens alla regler. Jag kan dessutom tänka mig att det inte rör sig om ett simpelt 18/8 eller 18/10 stål som ju används till reguljär besticksproduktion
~Paul~
Har du också sänkt eggvinklarna på din Peltonen?Är själv också ute i skogen. Peltonen M95 och Vic Alpineer med.
~Paul~
Liknande trådar
Få Utsidans nyhetsbrev
- Redaktionens lästips
- Populära trådar
- Aktuella pristävlingar
- Direkt i din inkorg