Stort knivintresse - välj din favoritkniv

Ful? Vet jag inte om jag håller med om.

Har ingen själv men baserat på bilderna jag hittade så blir det ett alternativ nu när jag beslutat ersätta min trogna Spyderco Native från Dackes dagar.

From da Phone
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Dagens knivtips presenterar:

En något udda fågel

http://cykligare.blogspot.se/2013/11/designersamarbeten-v-ans.html

Udda%20F%C3%A5gel%20B%C3%B6ker%20Albatros.jpg


Böker Plus "Albatros"​

/ John
 
På tal om Moror fick jag hem en sådan här idag, "510". Mycket trevlig kniv. Tänkte sy en lite trevligare slida bara.
 

Bilagor

  • image.jpg
    image.jpg
    33 KB · Visningar: 830
På tal om Moror fick jag hem en sådan här idag, "510". Mycket trevlig kniv. Tänkte sy en lite trevligare slida bara.
Ja, det är trevliga de där. Har också en sådan med svart grepp. Den är märkt Falcon men helt uppenbart tillverkad av KJ Eriksson.

Den enda skillnaden är att min har ett blad i ett okänt verktygsstål.

~Paul~
 
Ok. Denna är "återupplivningen" av 510 som tyska hkgt beställt. Istället för grönt skaft och 2.5mm blad så är den här svart och har 2mm blad. Att bladet är tunnare är väl för att de kör med bladet från Crafline Q Allround gissar jag.
 
Ok. Denna är "återupplivningen" av 510 som tyska hkgt beställt. Istället för grönt skaft och 2.5mm blad så är den här svart och har 2mm blad. Att bladet är tunnare är väl för att de kör med bladet från Crafline Q Allround gissar jag.
Det låter som att du beskriver min kniv. Skillnaden är att den är avsevärt äldre än din.







~Paul~
 
Mina små darlingar: en Laguiole Veritable och en Condor 83SSG.
Condoren är numrerad med stål från Seki Japan.
Tror inte att fällknivar från Condor finns att köpa nya längre ?
 

Bilagor

  • knivar.jpg
    knivar.jpg
    31.3 KB · Visningar: 1,090
Klara likheter. Men det ser inte ut som en 510 riktigt.
Fast bladformen har blivit lite alternerad. Den är nämligen rekonstruerad efter att spetsen gått av. Bladet är därför lite kortare och balansen i utseendet är tyvärr borta.

Kniven är nämligen köpt begagnad. Gav inte många tior för den.

~Paul~
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips