Stort knivintresse - välj din favoritkniv

re

Paul, hjälp mig lite grann om du kan. En jenkkare jag känner har två stycken stora modellen wirkkala.
Jag är lite osäker på den ena kniven. Alla wirkkala jag sett har en mer fyrkantig tange som man kan se på änden av huvudet. Just den här ena wirkkalan har en rund tange man kan se i änden. Någonting är inte riktigt rätt eller blev det en liten miss i tillverkningen tro. Vad tror du. Här komnmer en länk:
http://web.mac.com/gstabar/iWeb/Site/misc..html
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 10 kommentarer
re

ääsch också. Är inte hemma för tillfället o kan rätta till det här. ska kolla imorgon när jag kommer hem. Villket som så är frågan om virkkala har använt runt tang i sina knivar?

mvh Kimmo
 
Bushcraft kniv

Hej! Är på jakt efter en bra bushcraft kniv. Tips är välkomna! Jag har kollat in woodbearknives, verkar fina. Vad tycker ni, någon som har erfarenhet utav dessa?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips