Stort knivintresse - välj din favoritkniv

Hej! Jag tänkte fråga er som är knivmakare och experter en sak. Frågan är säkert lite småtöntig, men här kommer den?

Vilken är den snyggaste modellen av lappkniv?
 
Det ligger i betraktarens ögon men här min.

Gjord av Helge Sunna.
 

Bilagor

  • image.jpg
    image.jpg
    36.1 KB · Visningar: 1,279

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Nytt från Spajderkå. Tycker de verkligen lyckats med handtag/grepp och avsaknad av choil, ansats och fingerurtag i grepp här, därför lägger jag upp det. Men bladet är det väl ingen seriös som vill ha...
 

Bilagor

  • image.jpg
    image.jpg
    29.4 KB · Visningar: 866
Haha, ja jag har sett den tidigare och inte ens orkat kommentera den. Designen är så typiskt "amerikansk". Snacka om en totalt värdelös bladform!

~Paul~
 
Ja hur svårt kunde det varit att fortsätta med flatslipningen in till handtaget, och göra en användbar spets istället för den minst användbara i knivhistorien efter den avbrutna? Då hade de faktiskt fått en vinnare!
 
Ja hur svårt kunde det varit att fortsätta med flatslipningen in till handtaget, och göra en användbar spets istället för den minst användbara i knivhistorien efter den avbrutna? Då hade de faktiskt fått en vinnare!
Ja, precis.

Med sådana förbättringar så hade dock kniven sett ut i stort sett som alla Terzuolas modeller ;). Det vill säga bortsett från slipfasen. Han brukar föredra skålslipning:

https://www.google.se/search?q=Spyd...rO4QT3yIDABA&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1600&bih=787

~Paul~
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips