Stort knivintresse - välj din favoritkniv

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Precis som med andra verktyg så handlar knivar också om användningsområde.
Rätt eggeometri för användandet är viktigt, ofta klarar vi oss i busken med en vinkel, typ 20-25 grader på ena sidan.
Många knivar upplever jag har för trubbig vinkel, därmed sämre på att skära. Dock bättre vid vedklyvning.
Gillar personligen Fällkniven eller Bark river som kör med konvex egg och ingen sekundäregg. Ganska lätt att med strigel underhålla, svårare att slipa på sten eller maskin dock.

//P (som har fler knivar än han hinner använda.....)
 
  • Gilla
Reactions: MAW
Nu är det väl så att med ett bättre stål, anpassat till ens användning, kan man slipa den mer optimalt än med ett sämre anpassat stål. Sen om det är seghet som gör att eggen inte bryts eller slitstyrka som prioriteras beror ju på hur kniven används.
 
Denna Mora Eldris är mitt senaste inköp.
 

Bilagor

  • 20240405_130303.jpg
    20240405_130303.jpg
    161.1 KB · Visningar: 72
Senaste tillskottet, en Victorinox hunter pro.
mycket stabil och rejäl pjäs, men svår att få riktigt vass med skärpstål.
Skärpstål liksom lös brynsten kräver att man kan hålla samma vinkel och sen en gång till när man byter sida, annars blir det lätt rundbryning. Bättre är att bruka ett bryn-ställ som håller vinklarna.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips