Snöfri is i Dalarna?

Hoj!

Kom bara ut en gång på Väsman innan snön kom, finns det något vatten som frös efteråt?

Gärna i södra Dalarna med omnejd men är tillräckligt åkkåt för att bila en bit... ;)

Undrar,
/Tobbe
 
Det undrar jag med. Kanske Siljan?

Hur är det med Färnebofjärden? Iofs inte riktigt i Dalarna men det ser ut som ett intressant område på kartan.
 
Smedjebacken

Runt hela Norra

Idag är det en slinga på sex-sju kilometer som är plogad. I planerna ingår att ha sjön plogad från Söderbärke hela vägen till Smedjebacken. Än så länge är det bara en del av sjön som är tillgänglig.
- Sjön är lugn utan några strömmande partier där det kan uppstå svagare is. Det är först nere i Söderbärke vid bron som det blir strömt och tunnare.
Inför plogningen har man provborrat. Det är just nu två och en halv decimeter is på sjön.
- Och det är kanonis, säger Stål. Blank och fin.

Detta fanns att läsa i DD 9 jan -09

Det känns tryggt att dom provborrat så man vet hur tjock isen är...
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 10 kommentarer
Plogade isar är inte så intressant.

Men nu har all snö smält på isarna runt Ludvika, hoppas på kyla som härdar ytan och sedan inget mer snö. :/
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips