små o stora funderingar

Sitter och funderar på varför man kan göra en tävlingskajak i flera storlekar med bibehållen längd. när detta ytterst sällan verkar vara fallet med havskajaker. Så är man rätt så liten får man nöja sig med 4.5 m vattenlinjelängd.
 
varför inte på havskajak

Då skulle detta vara möjligt även när de utvecklar havskajaker. De skulle iallafall inte behöva vara halvmetern kortare.
 
Amerikanska Kayakpro Nemo är en aningen slankare variant av Marlin. Samma längd o bredd på bägge 5,47 x 0,54 m men gjort för olika stora/tunga paddlare.

Säljs av norska Utinaturen, svenska Paddelkraft gjorde ett försök till lansering förra året men vet ej om de fortsätter?
 
Nemo

Har kollat på Nemo och den verkar intressant. Hoppas på att den kommer finnas på endera båtmässan i stockholm eller vildmarksmässan.
 
Sitter och funderar på varför man kan göra en tävlingskajak i flera storlekar med bibehållen längd. när detta ytterst sällan verkar vara fallet med havskajaker. Så är man rätt så liten får man nöja sig med 4.5 m vattenlinjelängd.

Orsaken till bibehållen längd, är att det är längdbegränsning på slätlopps tävlingskajaker och canadensare. K1, C1 max 520 cm K2,C2 max 650 cm. Bredden är numera fri, var tidigare en minbredd.

Svante
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Tycker det finns många havskajaker med längre vattenlinje än 450cm som även skulle passa för lite mindre paddlare!
Som tex Cobolt Mentor,Skim Differ eller varför inte en Commander ;)
Alla med rätt så lång vattenlinje å lättdrivna även om man inte är jättestor å stark :cool:

/Janne
 
inte bara styrka

Problemet är inte styrkan utan snarare att kajaken ligger mera ovanpå än i vattnet och i vissa fall för höga fribord. Alternativet med barlast förtar ju lite av glädjen med en snabb kajak.
 
Magnus_74: Jag håller med dig.

Du pekar på en svaghet i marknaden nu. Jag tycker att en hel del i övrigt riktigt intressanta kajaker känns förbannat pråmiga. Och med för tok för mycket volym & vindfång - just waste of energy and happiness. :)

Jag har alltså inget tydligare syfte med detta inlägg än att meddela att jag delar din syn.... :)
 
Magnus_74: Jag håller med dig.

Du pekar på en svaghet i marknaden nu. Jag tycker att en hel del i övrigt riktigt intressanta kajaker känns förbannat pråmiga. Och med för tok för mycket volym & vindfång - just waste of energy and happiness. :)

:)

Du satte huvudet på spiken. Skulle vara kul att gå ihop några stycken och tillverka en icke pråmig lågvolymskajak..
 
Det kan väl inte vara så att det finns nån anledning till att kajaker som ska kunna gå i sjö, har högre volym än de som bara ska gå i slätvatten?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips