Skoterleder i Jämtlandsfjällen

Hej

Vi har planerat en påsktur i Jämtland på skejtskidor och skulle behöva lite upplyningar om var skoterlederna går (vi är beroende av skoterleder eller bra skare).

Är det någon som har en uppfattning om vilka leder som är skoterkörda väster om Sylarna och Helags samt från Fältjägarstugan och öster upp mot Åre. Vi skall starta i Storlien eller Enafors (beroende på var bäst leder finns) och siktar mot Ramundbergen och sedan upp till Åre.

Tacksam för alla tips!

/Jakob
 
Hej

Mellan Storulvån och sylarna borde det inte vara något problem att kunna skejta. Här har ju STF enligt deras hemsida dagliga turer med "snövessla" som jag tror lämnar fina spår efter sig.

Annars funkar det ju fint om det är skare eller hård vindpackad snö. Värre är kanske om det blir ordentligt varmt...

Har Ni tänkt att starta i Enafors eller i Storulvån?

/J-E
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Vägval

Vi skall starta i Storlien eller Enafors (beroende på var bäst leder finns) och siktar mot Ramundbergen och sedan upp till Åre.

/Jakob
 
Enafors är inget bra val. Leden därifrån är inte lämplig vintertid. Vid silverfallet skall det gå en hel del laviner har jag hört. Om ni skall starta i Enafors är det bättre att först ta taxi (=buss) till Storulvån. Bokas på telefon i förväg. Kolla på turistföreningens hemsida, Storulvån. Storlien vet jag inget om lederna vintertid.
 
Storlien

Jag skulle rekommendera Storlien.
Kliv av tåget, sätt på skidorna och åk till Blåhammaren. Lättåkt första biten och sedan en "go" stigning till stationen.

/Göran
 
Väster om Sylarna?

Hej

Tack för alla svar. Det jag nu saknar är en eventuell led väster om Sylarna, kanske in på norska sidan, för att sedan komma ut på sylsjön ner till Fältjägarstugan. Finns det någon sådan (skoterkörd)?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips