Skor eller kängor på via ferrata?

Jag och lite vänner tänkte ge oss på lite via ferratas i augusti och undrar.
Ska vi satsa på en hyfsat styv känga (typ Meindl B/C klass) eller en mjukare approach sko/gympa sko?
 
Du använder väl inte skorna på via ferratan heller, eller skall du gå balansgång på den ;-) Vad är det för underlag?
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Det är högst individuellt vad folk använder, men oavsett om man föredrar lâg eller hög modell sâ tycker mânga att det är rätt skönt att ha en relativt styv/hârd sula för precision och stöd.
 
Du använder väl inte skorna på via ferratan heller, eller skall du gå balansgång på den ;-) Vad är det för underlag?

Var behovet av styvhet i sulan jag undrade över. Och ja jag tänker använda skorna på via ferratan (via =väg, en sak man går på) men jag tänker inte balansera på säkrings-vajern om det var den du syftade på ;) Underlaget kom ju att variera från rena vandringspartier till stegar av armeringsjärn och enklare klättring.
 
Vi pratar fina berg i soligt väder alltså, och inte isiga och snöiga leder? Var mest det som genast dök upp i mitt huvud och jag skulle inte rekommendera samma skor för de två förhållandena.
 
La sportiva Cristallo, köpte jag i våras. Den tycker jag känns som om den passar bra för via ferrata och vandringen till och från.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips