Skona knäna i nedförsbackar?

Att springa i nedförsbackar inte är bra för knäna vet ja, men finns det någon speciell teknik att ta till?

Ska man springa på ett speciellt sätt för att minska belastningen på knäna? Kan det vara såpass skadligt att man bör gå ner?

/Johan ES
 
Det beror på hur pass brant det är, och hur pass vana dina knän är vid belastningen. Pröva dig fram. Får du ont efter/under löpningen, så ta det mer försiktigt.

/Håkan
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Höj stegfrekvensen, korta stegen och försök att landa så mjukt det går på främre delen av foten. Försök att låta bli att flaxa med resten av kroppsdelarna.. Sänk farten tills du känner att du kontrollerar ditt steg.
 
Då jag inte har haft några besvär (hittils) antar jag att mina knän har anpassat sig någotsånär.

FJS 90/91:
Jag ska tänka på det du säger och försöka känna om det blir någon skillnad.

/Johan ES
 
Styrketräning

Du kan förebygga problem med styrketräning. Fråga instruktören på gymmet om övningar. Själv har jag kört det en del för att bli av med de problem jag fått pga att springa för mycket utför i långa lopp.

Om du springer tuffa bergslopp där du springer långa sträckor nerför kan det nog vara väl investerad tid.

Peppe
 
Styrketräning hjälper inte vid ledproblem

Tyvärr så hjälper styrketräning inte så ofta om man har tendens till ledproblem som t ex. knäbroblem.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.