[Skåne] Gissa bilden!

I hårddiskgömmorna

hittade jag denna bild.

Thure
 

Bilagor

  • skåne.jpg
    skåne.jpg
    163.5 KB · Visningar: 569

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 10 kommentarer
Om jag minns rätt så togs

bilden från en buss strax norr om Trelleborg på vägen upp mot Malmö men jag skall kolla när bilden exponerades för att kunna vara säker. Under tiden jag var på en kurs vid Smygehuk passade jag även på att göra ett par Inlinesutflykter och det är inte otänkbart att jag då var i närheten av Västra Vämmenhög jag har skrivit en färdrapport får kolla på kartan. http://sik.skridsko.net/sommaraktiviteter/hjul/hjul-v.asp?ID=494

Thure
 
Re bild #901

Efter att ha tittat på bildexponeringstid och färdrapport så kommer jag fram till att bilden är tagen på kvällen den 24 april 18:55 sannolikt i närheten av Äspö på vägen mellan Smygehamn och Klagstorp. Finns en del högar på vägen t ex Ulvahög och Oddes hög. Kan det vara någon av dem?

Thure
 
Stenbrott

Ja det stämmer med stenbrott. Skräp- eller reststen ser ut så här....
 

Bilagor

  • DSCN4726.jpg
    DSCN4726.jpg
    78.3 KB · Visningar: 487

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips