[Skåne] Gissa bilden!

Inte så långt bort nu

men längre västerut. Angående horisontlinjen är min enda förklaring att jag la ut bilden på webben för flera år sedan innan jag hade Photoshop elements.

Thure
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Tror att

den här bilden för många av er är ganska lätt. En av de plattare delarna av landskapet. Ett speciellt evenemang. Extraplus om ni kan säga vad som försiggick och när.

Thure
 

Bilagor

  • juli%2007%20058.jpg
    juli%2007%20058.jpg
    38.5 KB · Visningar: 366
Jisses, jag som tänkt vila på hanen ett tag :)
Tur man har kameran m sig, här é ett nytaget kort på en favorithäck, + i kanten f den som inte bara vet var, utan vad den består av.

tog det bara för rätt svar som alltså är Rinkaby gamla militärövningsområde som var platsen för Jingi Jamboree i juli 2007. Om ett par år kommer en världsjamboree ordnas där. http://www.jiingijamborii.se/default.aspx?id=13&epslanguage=SV http://sv.wikipedia.org/wiki/Jamboree

Har du flera bilder att bidra med Utric?

Thure
 

Bilagor

  • IMG_2367 - Kopia.JPG
    IMG_2367 - Kopia.JPG
    190.6 KB · Visningar: 347

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips