Simma till Finland...

Läste här på Utsidan om killen som tänkt simma till Finland. Låter rätt extremt tycker jag, men samtidigt intressant. Är det någon av er multisportare som gjort någon längre simning (ev med flytbräda) eller känner till andra som gjort något liknande? Kul att höra om alla omöjliga saker som kan göras möjliga...
 
Man har ju simmat över Atlanten... Från Kuba till Florida mm. Läste om någon som funderar på att simma jorden runt...
 
Det har "simmats" över hela Atlanten. Från Kanarie till någonstans i Västindien om jag inte minns fel. Han hade dock en rejäll flotte han simmade med. Har för mig att han simmade 2/3 av sträckan och drev resten.

mvh

Anders
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Tror det är fler än en pers som simmat över atlanten. Har för mig att fransosen som plaskade från Kanarieöarna bytte våtdräkt 7ggr på vägen vartefter han gick ner i vikt. Sedan blev hanbränd av en manet och blev förlamad på halva sidan av kroppen. En haj käkade upp hans "reserv" gummibåt. Först seglade han ensam över, sedan flög han segelflyplan och till sist simmade.
 
Fensimmare...

Läste för något år sedan om en familj som simmade mellan Sverige och Finland (eller om det var åt andra hållet) de tog vägen "över" Åland, visserligen var det med fenor, flytbrädor och i ett antal etapper men ändå ganska strongt gjort.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips