Se upp för Timberland

Nu får det vara nog! Vad har hänt med Timberland ? Timberland har öppnat en egen butik på Hansacompaniet i Malmö. Butiken är dock en stor besvikelse.

1 Timberland kör med sydeuropeiska storleker. Jag är hyfsat normallång, 187 cm, men måste köpa XXL om kläder ska räcka till på längden. Problemet är att kläderna då blir som tält. Dessutom finns nästan aldrig deras kläder i XXL i denna butik.

2 I butiken finns byxor endast i 32 tums längd. Med tanke på längden på skandinaviska män, borde det vara väldigt många som aldrig kan använda så korta byxor.
 

avslutad210712

Gäst
TTR; sa:
2 I butiken finns byxor endast i 32 tums längd. Med tanke på längden på skandinaviska män, borde det vara väldigt många som aldrig kan använda så korta byxor.

Va f*n menar du att jag skulle vara dvärg som använder så korta byxor *L*
 

Aktuellt

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 7 kommentarer

Svenskt Friluftsliv mobiliserar inför valet – och poddar hos Utsidan!

Friluftslivet är Sveriges tredje största folkrörelse men glöms bort i den politiska debatten. Det vill organisationen Svenskt Friluftsliv ändra på.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips