Ryggsäck vid längre vinterturer

Ja, då var det dags för den första vinterfjällturen.
Jag har tänkt att bege mig til Marliden och Marsfjället i ca 5 dagar i Mars, där jag ska gå på tur och bestiga några enkla fjälltoppar.
Jag har tänkt att sova i tält under dessa dagar.

Jag funderar starkt på att köpa en Haglöfs Victor 7585, för detta ändamål.
Är det någon som har erfarenhet av denna ryggsäck?
Kan någon tipsa om andra bra ryggsäckar att åka skidor med?

/Martin
 
Mina erfarenheter

Jag har en Haglöfs Victor 6070 och jag är kanonnöjd med den ryggsäcken. Jag köpte den för att ha på vinterturer, men det har tyvärr inte hunnit bli några sådana ännu. Anledningen till att jag inte köpte 7585 är att jag redan har en ryggsäck i den storleken, dock med ram.

Mina erfarenheter av Victor är att den är bekväm att ha på sig och sitter stadigt på ryggen med de anatomiskt skurna axelremmarna och höftbältet. Dessutom har den Haglöfs "kuddar" i ryggplattan, vilket gör att säcken hålls ut från ryggen och därmed ökar ventilationen. Det jag inte gillar med säcken är den krångliga fastsättningen av sidofickorna och att remmarna som håller dem har lätt för att slacka. Spännena ska hålla kvar remmarna med hjälp av friktion, men eftersom remmarna är så hala så glider de lite när man rör sig med säcken. Axelremmar och höftremmar har en annan konstruktion och har inte samma problem.

Maila gärna när turen är genomförd och berätta hur det gick, vilken ryggsäck du köpte och vilken rutt du/ni åkte. daniel@hautakoski.net

// Hauta
 
Kolla armarna

När man skaffar ryggsäck för skidåkning måste man kolla att armarna går fritt när man stakar, annars får man skavsår (inte av själva säcken, utan av axelremmarna). Jag har en Climber 80 (föregångaren till Viktor). Den funkar bra till vinterturer. Storleken behövs för att få i tält, dunjacka och sovsäck. Speciellt med vantar på vill man inte behöva maxpressa varje gång dunjackan ska i.
[Ändrat av Vandrare 2001-12-13 kl 16:07]
 
Victor

Har en kompis som kör med en Victor 75/85 . Tror han tycker den fungerar hyfsat. Enda jag hört honom klaga över är att den har ett tyg på ryggen som skall lufta på sommaren. På vintern så fastnar det snö där som inte är så trevligt.

Själv har jag tidigare använt en ramryggsäck och det kan jag inte rekommendera. Senaste turen gjorde att jag skaffade en ny säck. Båda armarna var fulla med blåmärken från ramen. Min nya ryggsäck ArcTeryx Bora 80 har jag ännu inte hunnit testa på vintern. Det enda jag kan gnälla på den ännu är att den är lite tung.

/Jonas U
 
Vinter=skrymmande

Volymsmässigt är det stora skillnader mot sommaren. Sovsäcken tar dubbla platsen, dunjackan, flera vantar, mer mat osv osv. Så välj en STOR säck.

Själv fördrar jag pulka, men jag har alltid med min Klättermusen Mjölner 100 plus en liten dagssäck (30-40 liter). Mjölner tar egentligen 109 liter (123 med sidfickor och närmare 130 om du inte rullar öppningen för hårt). När jag förflyttar mig med enbart ryggsäckarna räcker det ändå inte till.

Beträffande Victor så har jag en liten Viktor som fick ersätta min Tight som dagssäck. Materialet i dessa är bra och de tål mycket stryk.
 
Vintertid ryggsäcken heter pulka

Delar helt Christers inlägg, en 130+35 l är för lite..så pulkan måste fram....armarna fria, ingen värmande ryggsäck på ryggen vid motluten....bara fördelar...nästan.
Berätta gärna vilken pulka du valde....

Go tur

Johan K
 

Aktuellt

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Pulka

Eftersom jag inte har någon parhäst och alltå inte vet hur många gånger till jag får åka till vinterfjällen i expeditionsstil, så valde jag den billiga varianten. Dvs överskottslagrets Segenbaden för 250 kr.

Den är stor (och tung) och klarar att dras över fläckar med mindre snö (läs stock och sten) tack vare lite metallskoning.

Men jag har mina funderingar på att införskaffa en ny och lättare pulka.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips