"Ruggad" ryggsäck runt 40 liter?

Använder en Haglöfs Roc rescue 40 liter till det mesta. Helt klart robust. Dock så kan remmarna kännas lite väl lång iblande men de går att kapa eller rulla up så är det inget problem. Ingen lätt säck men det blir väl så när hållbarheten är viktig. En ficka i topplocket. Och en liten ficka på sidan men den hade man lika gärna kunnat vara utan. Inget lull lull på utsidan. Två små väskor som sätts i säcken med karborrband men inte nödvändiga att använda. En kalassäck enligt mig i alla fall. Dock så är den kanske inte jättebillig heller.
/Kenneth

Några länkar:
http://www.outdoorexperten.se/p-21588-haglfs-roc-rescue-40.aspx?gclid=CPLT1rXds8sCFcXOcgodvmkK2g

http://www.naturkompaniet.se/haglofs-roc-rescue-40

http://www.haglofs.com/gb/en/Backpacks-and-Bags/ROC-RESCUE-40/p/334052.2C8

http://www.addnature.com/haglofs-roc-rescue-40-dynamite-danger-2c8-416074.html

http://www.outnorth.se/haglofs/roc-rescue-40
 
Skulle just tipsa om Haglöfs Roc Rescue 40 jag med, den passar in rätt väl på TS önskemål. Imponerande stabil säck, som känns riktigt påkostad, slitstark och med genomtänkta detaljer.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Vet inte om nån är intresserad men för mig verkar Kaipak och Karrimor mest matcha mina behov. Jag gillar Kaipaks externa fickor på sidorna och metod för att fästa stavar på sidorna, men med tanke på konceptet med påhängs-fickor så gillar jag Karrimor bäst, jag är en stor fan av modulära system. Med en sån "ensam" har jag kapacitet för några dagar, med fickorna får jag med mig allt "skrot" som tillkommer på t.ex. lägerverksamhet.

Jag kan verkligen rekommendera sidfickorna till Karrimor. De är enkla att ta av och på och vips ökar volymen från 45 till 70 liter.

Jag använder min Karrimor som komplement till Exos och Talon för användande som skulle slita väl mycket på tunnare tyg, som ex att packa spetiga och vassa grejer.
 
men med tanke på konceptet med påhängs-fickor så gillar jag Karrimor bäst, jag är en stor fan av modulära system. Med en sån "ensam" har jag kapacitet för några dagar, med fickorna får jag med mig allt "skrot" som tillkommer på t.ex. lägerverksamhet.!

Berghaus Centurion 45 är ett alternativ till Karrimor. Man är begränsad till MMPS-fickor från Berghaus men de vanliga fickorna är "bara" på 10 l var så säcken blir inte lika bred och 20 l extra räcker också ganska så långt. Det finns också 15 l sidofickor att köpa men jag har inte testat.
Jag vet inte om Karrimor har det men Centurion har fästpunkter så man kan fästa en sidoficka även på baksidan av säcken dvs man kan antingen bara bära med sig en extra eller vräka på med tre stycken på en gång.
En annan fördel med båda säckarna är att man bara behöver köpa en dragkejda för ca 60 kr och lite tyg eller nät etc så kan man skapa egna sidofickor som passar det man vill ha med.
 
Använder en Haglöfs Roc rescue 40 liter till det mesta. Helt klart robust. Dock så kan remmarna kännas lite väl lång iblande men de går att kapa eller rulla up så är det inget problem. Ingen lätt säck men det blir väl så när hållbarheten är viktig. En ficka i topplocket. Och en liten ficka på sidan men den hade man lika gärna kunnat vara utan. Inget lull lull på utsidan. Två små väskor som sätts i säcken med karborrband men inte nödvändiga att använda. En kalassäck enligt mig i alla fall. Dock så är den kanske inte jättebillig heller.
/Kenneth
Hur är axelremmarna? Är sugen på den, och har insett att även en så liten säck kan bli tung. Vill gärna ha breda, välvadderade remmar. Är utomlands utan möjlighet att testa, därav frågan. Billig på Addnature just nu...
 
Hur är axelremmarna? Är sugen på den, och har insett att även en så liten säck kan bli tung. Vill gärna ha breda, välvadderade remmar. Är utomlands utan möjlighet att testa, därav frågan. Billig på Addnature just nu...

Roc rescue 40 väger ju ca ca 1869 gram. Vägt själv. Kan inte påstå att axelremmarna är välvadderade men de de funkar alldeles ypperligt tycker jag. Dock så är det ju ingen säck att bära 15-20kg i. Kanske runt 10-12 som mest.
Tror nypriset låg på ca 1800kr för ett par tre år sedan.
En nackdel är ju att den inte är förberedd för vätskesystem om man nu vill ha det.
/Kenneth.
 
Crux

Mitt tips blir Crux AK 37 (el 47). Haft min i flera år, jättenöjd! Tålig och skön att bära även om man tynger ner den ganska rejält. Beställde från UK, billigare så. Enda "externa" plats för regnställ osv är under locket, om man inte lägger till sidfickor av något slag, och bara en ingång. Annars verkar den svara bra mot dina önskemål.

http://www.crux.uk.com/product/3g-ak37-2015
 
Jag har en KM Ratatosk 30 som jag har plockat ur ramen ur. Den närmar sig då 40 liter, hamnar under kilot och är väldigt slittålig.


Sent from my iPod touch using Tapatalk
 
http://www.faltbutiken.se/snigeldesign-50l-uppdragsryggsack-12.html

Förvisso en "taktisk" säck, men utan allt lull-lull. Jag har en i jobbet och den håller bra. Har förvisso bara haft den ett år, men den har haft några jobbiga dygn under den tiden och inte visat några tecken på att gå sönder. Sitter bra även fullastad, funkar att gå och skida med.

Nackdelen är ju att den skriker militär, så jag använder den inte privat för att jag vill känna mig civil ibland, vilket är synd för att det är en gedigen säck.
 
Jag köpte en https://www.varusteleka.com/en/product/savotta-jaakarireppu/33028 förra sommaren. Lite tung är den, eftersom den är tillverkad i kraftigt tyg och gummerad (PU?) på insidan. Men den är svinskön att bära, rymmer 30 liter men överpackas lätt med ytterligare...ska vi gissa 25% ungefär? Och den är rejält stabil, så även om den packas tungt eller bängligt så funkar den bra att bära.

Finns sidfickor till att köpa, men eftersom det är molle finns det hur mycket som helst att välja på.

Sidfickorna som är fastsydda på säcken är dock ganska usla, de är helt enkelt för små och tajta för att vara riktigt användbara.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips