Rengöra renhorn?

Hur gör man rent ett renhorn bäst? Har hört att man ska koka det i vatten för att få bort eventuella maskar. Kan det stämma?
 
Renhorn är väl oftast "rena" när man hittar dom på fjället - eller hittade du ett med skallen på?? Annars så kan du lägga det på en myrstack på sommaren..fast det kanske får fötter då?
 
Tack för svar

Och för den utomordentliga idén med myrstacken! :)

Jag får experimentera med lite hushållskemikalier här hemma.
 
Det handlar främst om att få bort organiska rester som kan ruttna/härskna.
Kokning med tvättmedel eller väteperoxid(behöver nog inte kokas då) föreslår jag.

Myrstacken är inte alls en dum ide' eftetsom myrorna käkar upp det som är organiskt.
Risken är kanske att sorkarna käkar upp benet också (men de kanske inte går i myrstackar särskilt ofta)

/Peter
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Se upp med kokande!

koka med vätesuperoxid så blir dom rena och fina, koka 30-40 minuter..

Jag skulle inte koka i väteperoxid. Möjligen i ganska svag lösning. Det är ett kraftigt oxidationsmedel. Värme påskyndar reaktionen. Kan bli kraftig. Använder konc till att bleka horn. blir kritvita. Vill du ha det. Lägg på vätt bomull och täck med plast. Vänta en dag.

Om det är fettvävnad som skall bort rekommenderar jag en bas, typ målarsoda, maskindiskmedel. Den reagerar med fettet och bildar såpa. Koka går bra. Kemiläraren rekommenderar att använda skyddshandskar och skyddsglasögon. Baser är faktiskt farligare än syror.

Lycka till
Anders
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips