Regnbyxor

Var ett tag sen nu... klättermusen verkar inte längre sälja chaps, ej heller fjällräven. Jag har ju rävens poncho o letar efter chaps därtill... tips?


Skickat från min iPhone med Tapatalk
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Kör med Norröna Falketind som är helt suveräna, mycket nöjd.
Dom har lång dragkedja och en bra benficka samt bra passform för min del.
 
Fjällräven svarar inte. Märkligt. Ska jag behöva sy fanskapen för hand? Jag är helt kass på att sy...


Skickat från min iPhone med Tapatalk
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
T&P Packaway

Antingen tunna lätta typ Pacaway vilket gör att de kan medföras alltid.
För lite hårdare bruk är med dragkedjor att rekommendera, själv har jag ett par gamla Lowe och ett par halvgamla Fj, båda fungerar till belåtenhet, hängsen har jag adderat själv. Jag skulle säga att om du vill gå länge i höstrusket så behövs ett par lårings från HH oxså, 3 par mao.
Gå torrt.

Go tur

Min Packaway är gammal, men jag tog med byxorna på årets fjällvandring. De som de säljer är https://itaboutdoor.se/varumarken/t-p/t-p-packaway-regnset.html och de är inte likadana som det regnset jag har. Ska laga några småhål på insidan i gummilagret. Supernöjd med mitt set, ska se om jag kan hitta något liknande, då jag tror att de inte håller i evighet.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.