råkallt

Var ut och tältade med kajak igår natt.Tältade nära älven.
Rätt så kallt trots de få minusgraderna som jag tror min sovsäck annars klarar bra.
Brukar framåt hösten ta med värmeljus som får brinna i absiden mot tunna stenar som en kamin och det tycker jag ger en avgörande värmehöjning.
Nån som har nåt annat tips mot råkylan?
 
En "candle lantern" eller gaslykta även inne i innertältet hjälper till. Eller kanske en gasdriven värmare från Coleman, http://www.coleman.com/coleman/ColemanCom/newsrelease.asp?releasenum=2 ,avsedd för tält?:



co0100901.jpg





Men det bästa är ju:):
cpic416197272181d.jpg



Raskesven
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
brigas; sa:
Var ut och tältade med kajak igår natt.Tältade nära älven.
Rätt så kallt trots de få minusgraderna som jag tror min sovsäck annars klarar bra.
Brukar framåt hösten ta med värmeljus som får brinna i absiden mot tunna stenar som en kamin och det tycker jag ger en avgörande värmehöjning.
Nån som har nåt annat tips mot råkylan?
Jag har inte testat att lägga ihop stenar,men jag använder också värmeljus ibland..brukar ställa dom i ett kokkärl ute i förgården. Helt klart höjs temraturen. Och bäst funkar det såna där stilla råkalla nätter som du beskriver. Jag brukar även se till ha en glipa i nederkanten på förgården, samt även öppna en högt placerad ventil. Då är yttertältet också mycket torrare när man ska packa ihop på morgonen.

Men det går ju naturligtvis inte att jämföra med den faktiska och själsliga värme man får av öppen eld inne i en tältkåta..
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips