Pulka träning, dra bildäck?

Är det någon som har ett bra tips på hur man ska göra när man vill träna på "pulkadragning" med bildäck? Är det enklast att använda en klättersele om man inte har en riktig pulka sele?

Kom med tips!
 
Fallselar och dragselar varierar en hel del. Säkert av mycket goda skäl. Pröva med ett bärbälte som passar bra och be att sko eller sadelmakarn syr på ett par band med Dringar för dragen i.
 
Ett brett

läderbälte som du sätter över höfterna torde räcka som start. gör hål för korta repslingor som du sätter vid främre höftkammarna. Klicka i karbinhakarna från mans-skaklarna i repslingorna.

Thure
 
Vi har använt prussik på avbärarbältet till ryggsäcken. Www.bjm.se har billiga selar i jute som är funkis. Det går också att knyta alpinfjäril eller överhandsknop på plattband. Sätt gärna på dig rullskridskor och dra mest med armarna så de får träning också. På vintern har jag varannan gång kört helt utan stighudar eller valla för att överbelasta armarna. Man får en bra dragteknik till slut. Man brukar naturligt övergå till fyrtakt eller skritt om man ska prata hästspråk.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips