Pop-up tält eller vanligt tält

Funderar på om man kan använda ett pop-up tält och en bivac-säck i goretex invändigt på fjällräven classic istället för mitt fjällräven foxlite (lättviktstält). Detta sparar en massa tid och håller ju även packningen torr om det inte regnar allt för mycket. Dum idé, eller?
 
Det är ju bara att välja. Antingen tar du bivacksäcken och svär över att du inte tog tältet, eftersom det regnar allt för mycket. Eller så tar du tältet och grämer dig över att du inte tog bivacksäcken istället, eftersom det inte regnar allt för mycket;-)

Att de gånger det regnar allt för mycket ha tak över huvudet vid in och utpassering, är värt det "onödiga" besväret de gånger det inte hade behövts, tycker jag.

Raskesven
 
Eller varför inte en tarp & en bivacksäck... till bråkdelen av vikt & pris. Och säkerligen snabbt att sätta upp. Inte själv provat, men det finns många anhängare och några säger säkert: skippa bivacksäcken och kör med enbart tarp..

Angående popup-tält: låter tungt. Låter som att nåt kan gå sönder.
 

xyzxyz

Avslutat
De pop-tälten jag sett är cirkelformade nedpackade och en bra bit över halvmetern i diameter. Väldigt opraktiskt att bära. Men det kanske finns andra varianter?
 

avslutad210712

Gäst
Har lite svårt att förstå att man skall tjäna en massa tid jämfört med att slå upp och ta ned ett tält för så hiskeligt lång tid tar väl inte de två momenten.
 
Tack för era svar!

Det blir inget popup, får välja om jag ska ta bivac och en tarp eller foxlite tältet? Kanske både bivac och foxlite så kan man välja hur man vill sova, men det blir ju lite tyngre. Vad tycker ni?
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!
Köp dig ett par Absider till HBs muddus och ett myggnät. Om d u går med någon form av stavar kommer du både billigt och lätt undan OCH du behöver inte oroa dig över att det ska vara för tätt. Med detta minitält har du fullgott väderskydd när du behöver och möjlighet att gå ut åt fyra olika håll och öppna upp åt samma fyra olika håll om du behöver ventilera.
Oh, du ska nog ta med 4 kraftigar tältspikar och fyra bredare, mer än så ska inte behövas.
 
bivac+tarp låter bra, men då måste jag köpa en tarp och lämna tältet hemma. Tälet väger ca 2 kg, hur mycket väger tarpen? Kan man spara ett kilo?

Min Karrimor Condor 60-80 har gått sönder, har fått min fars Condor 55-70 (ljusgrön,cerise och lila).
Har aldrig hört talas om denna modell förut, kan det vara en prototyp av en damrygga som aldrig blev lanserad? Ska man köpa ny rygga eller vandra Fjällräven Classic med denna färgsprakande ryggsäck?
Dessa köptes på Tretorn i Helsingborg i mitten på 80-talet. Hela ryggsäcken är precis som 60-80 förutom färgerna och några liter mindre.
 
chito65; sa:
har fått min fars Condor 55-70 (ljusgrön,cerise och lila).
Har aldrig hört talas om denna modell förut, kan det vara en prototyp av en damrygga som aldrig blev lanserad? Ska man köpa ny rygga eller vandra Fjällräven Classic med denna färgsprakande ryggsäck?
Dessa köptes på Tretorn i Helsingborg i mitten på 80-talet. Hela ryggsäcken är precis som 60-80 förutom färgerna och några liter mindre.

Låter som ett fachion statement...men skippa det om du tror att folk kommer apaefter då jag tycker det är nog virdiga färger som det är, man ska smälta in eller otminstånde vara diskret när man i busken så man inte stör andra, det menar i varje fall jag.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.