plast till stighudar?

köpte stighudar för ett tag sedan. insåg att de sitter på ett glansigt papper och inte på plast som de brukar. nu vill jag byta mot något hållfastare än pappret. provade med en bit byggplast. byggplasten fastnade allt för mycket i limmet, sitter som berget. vad finns det annars för plast/material som passar och som man lätt och billigt kan få tag på?
 
Menar du för förvaring?

Sätt dom mot varandra eller vik dom dubbelt istället, så slipper du en grej till att hålla reda på...
 
Vilken hud

är det du har? BDs hudar har så bra lim att det är svårt att dra isär om man inte har plastnätet emellan. Skulle också vilja ha tips på var man får tag på ett liknande nät. Kanske i en trädgårdsbutik?

Thure
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
är det du har? BDs hudar har så bra lim att det är svårt att dra isär om man inte har plastnätet emellan. Skulle också vilja ha tips på var man får tag på ett liknande nät. Kanske i en trädgårdsbutik?

Thure

Jo, när jag tänker efter så var jag tvungen att trassla med det där plastnätet i början på mina senaste Ascention. Höll på att inte få isär dom när jag skulle ut på första turen med dom! Men det ger sig efter lite användning.
Mina levererades med nät att lägga emellan.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.