packa ryggsäck - vandring - hur gör ni för att få plats?

Hej
Hur gör man för att packa en ryggsäck så man får plats.

Har en askalit 65l
Har hängmatta, sovsäck, lite småutrustning(prylar), UQ och ett ombyte.... den blir tvärfull....

tittat på vad folk tar med sig när de går på vandring men folk har ju sjukt mycket prylar... jag har inget kök eller mat med mig men min ryggsäck är tvärfull....

går folk runt med saker i händerna?
kan ju plocka ur typ sovsäck och UQ och hänga på utsidan av ryggsäcken då de är lätta...

hur gör ni?
skulle behöva tips :)
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
haha ja det är väl så...

fick till det ganska bra med en vattensäck på utsidan av ryggsäcken med några spännband... där fick hängmatta och tarp vara så fick resten plats ganska bra i ryggsäcken med en liten möjlighet till mat/kök om jag så vill.
såklart kan en del hängas på ryggsäcken utöver detta.
 
Vissa saker tar plats, sovsäck och liggunderlag t.ex. Liggunderlaget brukar väldigt många ha på utsidan. Om du har en UQ istället för liggunderlag så blir den kanske inte lika lätt att packa på utsidan.

Även hängmatta tenderar faktiskt att ta mer plats än ett tält, eftersom det ska till en tarp som tak också.

Hängmatta är i mina ögon alltid tyngre och otympligare än att sova i tält, så hängmatta väljer jag bara om marken inte lämpar sig för tält (stenigt och knöligt).

Sen handlar det ju mycket att att välja bort och välja saker som går att komprimera bra. Jag rullar väldigt många plagg till tajta rullar som jag drar ett snöre runt (men gummisnodd/hårsnodd funkar nog också).
 
Det är väl nästan så man ska bli svettig efter att ha packat en ryggsäck och packa smart, prova packa på annorlunda vis.. tänk också på att du kanske vill ha på regnskyddet på ryggsäcken när du har för mycket saker utanpå.
 
Upplever att det kan vara en dramatisk packskillnad att packa om samma saker och prova nya placeringar i väskan.
 
Ja, och sen är det ofta så att om man packa på fel sätt så får man en massa outnyttjade småutrymmen.

Jag har t.ex. ibland packat alla grejer i flera drybags, men när man då stoppar ner dessa blir det en massa döutrymme mellan påsarna. Numera försöker jag minimera antalet drygbags just för att fylla säcken ordentligt.

Jag brukar normalt ha max tre:
1. Sovsäcken och sovkläder, främst för att hålla detta så torrt som möjligt
2. Extrakläder och ombyte
3. En som jag inte stänger helt, som jag har "icke-kläder" i (t.ex. powerbank till mobilen)

Sen alla saker som tål att bli fuktiga packas då utanför/mellan dessa, i ytterfickor osv.

Liggunderlag och tält packas oftast utanpå. Kör jag med hängmatta så är den och dess takpress packade utanpå.
 
Få, små och dubbelfunktionella grejor. Mat och bränsle skall oxså in i säcken.
Nybörjare vill gärna ha 100-120l. Det går lätt att fylla.
Det bästa är det du lämnar hemma som du inte saknar.

Med tält och liggunderlag på utsidan av säcken så rymms allt under regnskyddet?

Jag har stött på långvandrare med löjligt små säckar 20-35l, de sov mest i stugor.

go tur
 
Tycker det går att få ner volymen om en inte tar med så mkt prylar och om en använder grejer med liten volym. Så här såg min 24l ryggsäck ut inför solotur genom Sarek i somras, inkl 3 dagars mat. Efter 1 dag behövde jag inte ha nån drybag utanpå ryggan.
 

Bilagor

  • FB_IMG_1524288742920.jpg
    FB_IMG_1524288742920.jpg
    98.5 KB · Visningar: 2,034
  • FB_IMG_1524288750903.jpg
    FB_IMG_1524288750903.jpg
    99.1 KB · Visningar: 1,879
Från det du skriver gissar jag att du har en syntetsovsäck och/eller en syntet UQ.

Prova att packa den/de i eh stor sopsäck (köp byggsäck på Jula/Claes som har jätteseg plast) eller i en riktigt stor drybag. Rulla ihop öppningen så det inte kommer in vatten så lätt men inte mer än att det går att trycka ur luft. Lägg sedan det i botten av ryggsäcken, gärna med hammocken ovanpå om du inte känner att du behöver den mer lättåtkomlig. Packa sedan allt annat ovanpå och tryck ut luften efterhand (med viss försiktighet ang vassa saker etc.). Det bör göra ganska stor skillnad jämfört med att först komprimera sovsäck/UQ i en drybag och sen packa i ryggsäcken. Det ska även vara tillräckligt tätt så länge som du inte badar med ryggsäcken.
 
askalit skriver du. Förmodligen Asaklitt, alltså Clas Ohlson. Inget fel i det har själv en del Clasisjönprylar och de fungerar helt Ok.
Min fundering är mer: Är det verkligen 65 L?.

Jag köpte en ny rygga för någon månad sedan, Fjällrävens Abisko på 65 L. Väl hemma plockade jag fram tält, stormkök, gasflaska, sovsäck, liggunderlag, extrakläder, vindjacka, regnställ, "fjälltoalettprylar", ja allt för en långvandring utom maten.
Och det fick ledigt plats i ryggan. En veckas mat fans det säkert utrymme för också.

Min slutsats då var att den 45 år gamla ramryggsäcken som jag hela tiden trott rymma 70 liter var närmare 55.

Tältet är ett Bergans Compact Light 2 och som någon tipsade mej i en annan tråd gick det att packa in på tvären då stängerna är korta.
Mitt tips är skaffa packpåsar med kompressionsremmar för kläder och sovsäck (och i mitt fall även tältet) så blir det mer plats.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips