På fötterna i kajak

Hallå

Är ganska grön vad gäller paddling och ska ut på min första kajaktur i skärgårdsmiljö.
Det verkar bli ganska kallt (9-13 grader) och jag undrar vad jag ska ha på fötterna. Funkar det med ett par grövre gtx-kängor? Blir det kanske svårt att hantera pedalerna?
Bör jag kanske paddla i gympadojor och ha kängorna i lägret?
Helst vill jag slippa ha 2 par skor med mig...

Med vänlig hälsning,
Elias
 
I kajaken är jag oftast barfota eller har sandaler, typ Teva. Vår och höst har jag neoprenstövlar. Alla tillåter att jag kliver i vattnet när jag ska i och ur kajaken. Kängor verkar väldigt klunsigt och opraktiskt, speciellt när du skall kliva i och ur. Som du skriver kan det nog bli trångt för dem i kajaken och också svårt att manövrera styrningen. Väl ilnad har jag gympaskor (med strumpor) eller sandaler.

Om du är orolig för att frysa kanske du kan ha gympadojor med en yllestumpa, men jag tror inte att det behövs. Fötterna är väl skyddade för väder och vind när man paddlar.....
 
Litet sittunderlag under hälarna så slipper du kylan genom skrovet. Beroende på hur frusen du är och vilken plats du har i kajaken så kan ett liggunderlag från hälarna till rumpan vara bra.
 
Jag brukar köra tjocka raggsockor i ull när det är lite kallt. Värmer helt okej även när dom är blöta.
 
Tidigare paddlade jag i ett par smidiga gummistövlar när det var kallt. Det gick men kan vara lite klumpigt och trångt i kajaken. Men bra när jag skulle gå ur.

Numera använder jag ett par Lundhags coverboots med ett par raggsockar under. Det är som att sitta barfota i kajaken, men med värme och dessutom vattentät när jag går ur. Billigare än neoprenstövlar! Fast jag vet inte om de säljs längre. Det finns trådar om det här på utsidan.


http://www.utsidan.se/reviews/viewreviews.htm?ID=861
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.
Kör efter filosofin "acceptera att du blir blöt". Ska du kunna gå torrskodd iland och i kajaken minskar antalet möjliga strandhugg. Ett par neoprenboots typ till dykning, segling. Då kan man trampa ner i vattnet utan problem. Man värmer upp vattnet i skon snabbt. Sen tar man på torra sockor och sandaler när man kommer fram. Ett par teva tar liten plats.
 
Tycker inte neoprensockor håller tätt. Blir blött inuti. Kör i foppatofflor/neoprenskor på sommaren, gummistövlar i kyla.
 
Jag har ett par minimala lågskor/mockasiner helt av perforerat silikongummi. Köpte dom på Lidl för en femtilapp. Helt utmärkt då de skyddar fötterna när jag plumsar iland samtidigt som de håller minimalt med vatten när jag plumsar ombord. Silikongummit håller sig fräscht och tar inte lukt av fötter eller sura lerbottnar, som mina förra dyra neoprenskor gjorde.

I båten blir du inte kall om fötter eller ben, det är varmt i sittbrunnen under kapellet. När jag paddlar i så kallt vatten att jag behöver torrdräkten för säkerheten, så tar jag skorna över torrsockarna på den.
 
Klippt till ett stort liggunderlag så får du isolering och mjukt att ha fötterna på.
Med kapell på och liggunderlag är det varmt även senhöst i kajaken under däck.
 
Varmväder blir det hemstickade yllesockor. Kallare väder kör jag yllesockor i neoprenskor. Då det är tokkallt och mycket promenader över isen till isättningsplats blir det feta neoprenstövlar med 9mm sula och tejpade sömmar.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips