Överdrag till sovsäck

Hej!
Är på jakt efter ett sovsäcksöverdrag.
Har du något tips var man finner ett bra sådant alternativt vilket material som skall nyttjas om man själv syr ett?

/Anders
 
Material

Hej

Jag sydde ett för några år sen. Jag använde en tät polyesterväv, typ tältduk,i botten. Jag fick tag på en med silverbeläggning på insidan som jag tänkte skulle reflektera en del värmestrålning. Till ovansidan använde jag ett material som används i regnkläder och som skulle ventilera lite grann (ej GoreTex). Detta funkade inte. Speciellt på vintern med övernattning i snöbivack så blev det kondens på insidan.

Sedan sydde jag om det och använde GoreTex på ovansidan. Nu funkar det jättebra. Helt utan kondens när jag använde det vid +4 grader i alla fall.

Tänk på att tejpa sömmarna så att det inte kan läcka in vatten där.

Lycka till
mvh
jan-Eric
 
Material

Hej

GoreTex var svårt att köpa. Fick av min Pappa som jobbar i branchen.

Jag har sett i tidigare inlägg här på utsidan någon som visste var man kunde köpa Goretex och söm tejp.

Kolla under Gör det själv - forumet.

mvh
Jan-Eric
 
Överdrag.

Om du inte känner för att sy ett själv så säljer North Star Trading en bivvybag från Rab som heter "Survival zone" (tror jag..=))
Den är bra, mycke för pengarna.
 

Aktuellt

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.