Överdrag till sovsäck

Hej!
Är på jakt efter ett sovsäcksöverdrag.
Har du något tips var man finner ett bra sådant alternativt vilket material som skall nyttjas om man själv syr ett?

/Anders
 
Material

Hej

Jag sydde ett för några år sen. Jag använde en tät polyesterväv, typ tältduk,i botten. Jag fick tag på en med silverbeläggning på insidan som jag tänkte skulle reflektera en del värmestrålning. Till ovansidan använde jag ett material som används i regnkläder och som skulle ventilera lite grann (ej GoreTex). Detta funkade inte. Speciellt på vintern med övernattning i snöbivack så blev det kondens på insidan.

Sedan sydde jag om det och använde GoreTex på ovansidan. Nu funkar det jättebra. Helt utan kondens när jag använde det vid +4 grader i alla fall.

Tänk på att tejpa sömmarna så att det inte kan läcka in vatten där.

Lycka till
mvh
jan-Eric
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Material

Hej

GoreTex var svårt att köpa. Fick av min Pappa som jobbar i branchen.

Jag har sett i tidigare inlägg här på utsidan någon som visste var man kunde köpa Goretex och söm tejp.

Kolla under Gör det själv - forumet.

mvh
Jan-Eric
 
Överdrag.

Om du inte känner för att sy ett själv så säljer North Star Trading en bivvybag från Rab som heter "Survival zone" (tror jag..=))
Den är bra, mycke för pengarna.
 

Aktuellt

Vandra säkert i värmeböljan

Vandra säkert i värmeböljan
Sommarvandringar står på schemat för många, men värmen ökar risken för både vätskebrist och värmeslag. Med rätt planering kan du njuta av turen.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.