Önskar tips på lätt och delbar kajakpaddel i glasfiber

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Sanning med modifikation. Man kan modifiera attributen också. Kanske kan man få nåt som är lätt och starkt nog för ens behov för det pris man kan betala. Lätt och stark behöver ju inte betyda att man kräver lättast och starkast, utan kan även betyda att man vill ha det lättaste och starkaste man kan få för den summa man kan lägga.
 
Senast ändrad:
Tips...

Det kan vara värt att lägga några kronor extra på en bra paddel eftersom det skall tas så många paddeltag under ens karriär som paddlare. Sedan finns ju möjligheten att skaffa en ny efterhand man efterfrågar mer prestanda. Viktigt är att se paddelteknik som lekfullt och inte som något krävande tråkigt, då blir det lättare att kämpa på med det som gör att man kan paddla längre med mindre påfrestningar på kroppen, allt går dansande lätt istället för ett segt slit.
Gött alltså om paddel känns bra, sitter bra i isättet och går stabilt genom vattnet, eller flexar lagom i draget samtidigt som den har en pålitlig delning och väger lagom mycket.
Eftersom jag säljer paddlar och Surfskis skulle jag vilja sticka ut hakan och säga att paddeln är minst lika viktig som båten, eller t.om. viktigare. :)

Religion Sports-paddlar byggdes tidigare av en firma i Kina som ursprungligen hette ZJ (kan finnas under flera namn idag eftersom de säkert oblygt kopieras av andra kinesiska företag :) och man kunde få dem med valfri märkesklisteretikett om man beställde ett antal.
ZJ kopierade från början Epic Kayaks vingpaddlar, men även Epic Kayaks Europapaddlar (plattpaddlar) och numera de flesta kända märken vingpaddlar (Jantex, Bracsa osv).
De har numera även tagit fram egna hybrider med något olika detaljer för att slippa bli anklagade för kopiering rakt av.
Det är för lite pengar i marknaden för dyra stämningar mellan kajak- o paddeltillverkare och dessutom svårt att mäta exakta former och hävda vem som var först med en viss modell, tvist, yta osv.

Med risk för att vara partisk, så har jag iaf ett tips om en snäll neutral vingpaddel med mindre blad som de flesta havskajakpaddlare lätt kan ha råd att testa :)
https://shop.kajakspecialisten.se/product/nelo-vingpaddel.

Ett med delbart Bracsa-kolfiberskaft med riktigt stryktåliga plastkompositblad för 1 595:-
Finns i Göteborg också om någon vill testa.

Men-men, oavsett vad man väljer, sköt om er paddel, spola av den med färskvatten, däng och trampa inte på den, då håller den i många år, och kostnaden blir minimal per paddeltag ;-)
 

Bilagor

  • IMG_3691.jpg
    IMG_3691.jpg
    46 KB · Visningar: 374
Religion Sports-paddlar byggdes tidigare av en firma i Kina som ursprungligen hette ZJ.................

...............Med risk för att vara partisk, så har jag iaf ett tips om en snäll neutral vingpaddel med mindre blad som de flesta havskajakpaddlare lätt kan ha råd att testa :)
https://shop.kajakspecialisten.se/product/nelo-vingpaddel.

Verkar vara en prisvärd paddel som du säger.
Hur kan Religion Brimer -paddeln väga under 700 gram, då denna Nelo väger nästan 900?

Brimern är av glasfiber.
 
Undrar varför ingen tipsat om Aquabound paddlar? Din ursprungliga fråga var ju just efter glasfiberpaddlar i anständigt pris. Jag har deras Stingray-modell (som jag i och för sig aldrig använder eftersom jag har andra (& dyrare i kolfiber...) och har du en gång provat det vill du inte gå tillbaka...) men Aquabonden är både prisvärd och trevlig. Säkert dessutom möjlig att få tag i begagnad. Många har säkert som jag en liggande som inte används... När det gäller vikten på paddlar tycker jag du skall vara tveksam - inte många paddlar väger så lite som i annonserna. Väg själv får du se...Tveksamt om du hittar en glasfiber som väger under 800...
 
Glasfiber - Epoxi

Glasfiberprylar väger mer än epoxibakade prylar, men är förstås billigare, oftast svajigare, men det kan ju vara en godtagbar kompromiss om man väger in egenskaperna mot vad prylen skall prestera.
Det är en massa vikter på nätet som inte stämmer på alla möjliga prylar, tråkigt att de oftast kan stå oemotsagda och är det någon som synar, så är en enkel ursäkt för det - att det blivit fel på hemsidan osv ;-)
Nu är ju fysikens lagar som de är, extremt lätta, styva glasfiberprylar finns inte. Men som sagt, de kan ändå funka fint om man bara vet vad för begränsningar som finns inbyggda.

Jag finns i Göteborg och utanför Billdal på Killingsholmen.
Skicka ett mail till anders@paddla.se så tar vi en provtur.

Om intresse finns så kan vi ha en offentlig paddeltestardag där ni kan prova Jantex, Gara Racing och Nelos Vingpaddlar.
Provar man med dem efter varandra så är det lättare att känna skillnader. Finns en varm sjöbod med fika när vi är klara.
Hör av er per mail så kör vi :)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips