Nissedal

Agent Orange är den enda leden jag känner till som har bultade standplatser. Den används ofta som firningspist. Det kanske finns fler men jag känner inga till dem.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Kan bekräfta föregående talares påstående och tillägga att den också är stödbultad på vissa repor och att leden lätt känns igen på de orangefärgade bultarna.

Men som sagt, det kan hända att fler leder har bultade standplatser...
 
"Reven" 6-, går till vänster om via lara, har bultade stand på dom första tre replängderna iallafall. Sen firade vi av i regnet. Mot Sola har nån bult på varje stand men behöver kompleteras med trad säkring och är inte lämplig att fira av från.
 
Ganska många, kanske dom flesta, leder i Nissedalsområdet har bultade standplatser, något att tänka på om man ska klättra i tveksamt väder. Kolla i föraren, du kan t o m se om det är en (urk, alldeles för vanligt) eller två bultar. Och tänk på att Nissedal är mycket mer än bara Haegefjell som dom flesta klättrar på. Passa dej bara för att ta nån led utan stjärna... då lär det vara en riktig skitled, jag har testat. Satsa på två eller tre stjärnor. Och om vädret är stabilt, gå på lederna utan bultade stand också!

Björn
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips