Nog ska de väl få hjälp men det här är gränsfall om de borde få slanta upp själva:
http://www.nsd.se/nyheter/kiruna/artikel.aspx?articleid=7038368
http://www.nsd.se/nyheter/kiruna/artikel.aspx?articleid=7038368
"hade bara med sig energikakor och dryck"
Vedtipset är inte helt galet tycker jag. Fjällstationen skulle kunna fylla en liten vedbod och uppmana vandrare till att ta med sig varsitt vedträ som de sedan lämnar i toppstugan. Normalt sett när man gör en topptur har man ju bara med sig en liten ryggsäck, och ett eller två vedträn väger ju ingenting.
Jag kan bara instämma i ovanstående. Kanske till och med att fjällstationen skulle kunna bistå med en liten soppåse till var och en så att man även skulle få bära lite sopor åt andra hållet.
Vill man vara lite kreativ så kan man lägga in det i priset för topp-bestigningen. Typ med vedträ + sopor ner = 500 kr, utan 750 kr. (har inte den blekaste vad topp-bestigningen kostar men ni förstår principen)
Diffrentierande priser finns ju redan då det garanterat kostar olika för toppbestignen om man är STF-medlem eller ej.