Natur-/friluftsbloggar

Nån som har bra tips på aktiva natur-/friluftsbloggare?

Försökte med hjälp av en del bloggsökningsmotorer att hitta bloggar värda att följa, men gav upp efter alldeles för många träffar (eller snarare för dåliga söksträngar).

Så, vilka följer ni?

/Lars
 
Helt skamlös som jag är så rekommenderar jag min egen, även om den inte är helt jätteaktiv, men det är bara för att jag är lite kräsen om vilka äventyr jag skriver om ;)
Finns dock ett antal inlägg och en uppsjö bilder.. På Äventyr i Livet

;)

En blogg jag följer vid tillfälle är http://www.minutsida.blogspot.com/ som väl är två medlemmar här på utsidan som har, jättetrevlig imo :)

Sen får man väl försöka att lämna en kommentar om man har uppskattat det man har sett, för det är väldigt trevligt och uppmuntrande inför kommande skrivande :)
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Jag fann Mattis blogg genom Utsidan och då den uppdateras ofta och lättläst så kollar jag den numera dagligen.

Kevin som driver Laplanders Natural Lore blog har jag följt i flera år och den är kul och intressant, då Kevin är från England men bor numerai Norrbotten och hans sätt att tackla naturen och den samiska slöden.

Majjens blogg som finns här på Utsidan är riktigt kul och intressant att läsa och man inser att det finns en hel del fantastiska vindskydd/stugor även på våra låglandsleder.

Får väl göra lite reklam för min egen blogg också Nordic Bushcraft Blogg
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.