Någon som har GPS-spår för Kungsleden? (till STF)

Inte GPS-spår men själva leden. Någon slags vektordata lär Lantmäteriet ha. "Select * from [Kungsleden]" Databasfolk fattar skämtet :)

Korrekt. Får man bara kontakt med rätt personpå Lantmäteriet eller Metria och denne är någorlunda serviceminded så tar det inte många minuter att få fram leden och konvertera den till rätt format. De vill kanske ha en slant, men det kan det vara värt för att få bra noggrannhet.
 
Korrekt. Får man bara kontakt med rätt personpå Lantmäteriet eller Metria och denne är någorlunda serviceminded så tar det inte många minuter att få fram leden och konvertera den till rätt format. De vill kanske ha en slant, men det kan det vara värt för att få bra noggrannhet.
De kräver förmodligen också licensvillkor som säger att man inte får sprida vektordatan utan vidare, vilket blir krångligt ifall STF vill göra någonting som släpps under open source- eller creative commons-liknande villkor. Det vet jag inte om de vill, men det vore trevligt.

Jag har tyvärr aldrig varit på Kungsleden överhuvudtaget (utom att ha korsat den med buss längs Ritsemvägen och vid Kvikkjokk) så jag kan inte hjälpa till.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Jag har spår för Singi-Vakkotavare, Singi-Nikkaluokta och Saltoluokta-Kvikkjokk men det var väl någon som hade hela Kungsleden?
 
Här är Open Street Maps data för hela Kungsleden i GPX-format (ZIP-komprimerat för att Utsidan skulle acceptera filen). Filen är hämtad från http://hiking.waymarkedtrails.org/en/ , sök efter 'kungsleden' i sökfältet nere till vänster och välj från listan av rutter som kommer upp till höger. Jag kollade den i Quantum GIS mot mina inscannade fjällkartor över Sarek och Vindelfjällen, det verkar stämma ganska bra.

De har den leden som länsstyrelsen i Dalarna kallar för 'Södra Kungsleden' också ifall man skulle vara intresserad av den.
 

Bilagor

  • kungsleden.zip
    61.1 KB · Visningar: 429

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Open Street var en trevlig bekantskap tackar. Brukar vara smidigt att ha med sig ett GPS spår när man skall iväg. Verkar vara sommartider vore trevligt att ha vinterleden också....

http://hiking.waymarkedtrails.org/s...12.56726&hill=0.6&base=0.95&route=0.21#routes

12662499515_1dcf514f11_c.jpg


Området kring Rogen

http://hiking.waymarkedtrails.org/s...12.48006&hill=0.6&base=0.95&route=0.21#routes

12662890973_f737ce4cc4_c.jpg
 
Senast ändrad:

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.